fot. PAP/Tytus Żmijewski

Pomoc w obliczaniu składki zdrowotnej po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator dla przedsiębiorców. Ma on pomóc obliczyć składkę zdrowotną po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Polski Ład wprowadził sporo zamieszania wśród wielu przedsiębiorców. W ramach programu wprowadzone zostały zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dotąd składka zdrowotna dla firm wynosiła co do zasady ponad 381 zł i 81 groszy miesięcznie. Większa część tej kwoty była odliczana od podatku. Teraz przedsiębiorcy muszą obliczać składkę zdrowotną od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania, która wpływa na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Tym samym składka zdrowotna dla przedsiębiorców co miesiąc może mieć inną wysokość. Co więcej, firmy muszą ją samodzielnie obliczyć i przekazać informację do ZUS.

Dla wielu przedsiębiorców rozliczenia z ZUS stały się bardziej skompilowane. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

https://twitter.com/zus_pl/status/1478614980643766275

Pomoże on ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu. Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl