Państwa UE zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu zawijania rosyjskich statków do europejskich portów

Kraje Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie zakazu zawijania rosyjskich statków do ich portów. Poinformował o tym wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

Polska zwróciła się bezpośrednio do unijnej komisarz ds. transportu, by w ramach inicjatywy UE zamknięte zostały porty dla statków pływających pod rosyjską banderą – wskazał wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

– Przedłożyliśmy polski wniosek podczas komitetu stałych przedstawicieli UE. Jest on obecnie dyskutowany przez państwa unijne – mówił Marek Gróbarczyk.

W kwestii brakuje jednomyślności, bo rozwiązania nie chcą poprzeć Niemcy, mimo że pojawia się coraz więcej sygnałów, iż sami dokerzy nie chcą obsługiwać rosyjskich statków.

– Najgorszym rozwiązaniem byłby fakt odsyłania statków z polskich portów, które trafiałyby do Niemiec i dodatkowo musielibyśmy płacić za transport ze strony niemieckiej za poszczególne towary – oznajmił wiceszef resortu infrastruktury.

Wszystko rozegrałoby się na polu konkurencyjnym, dlatego Polska zabiega, by decyzja zapadła jednomyślnie na forum UE.

– Myślę, że kopia kruszy skałę, ale w sytuacji chociażby połowicznych sankcji niestety musimy się nastawić na dłuższe negocjacje – zaakcentował Marek Gróbarczyk.

Polityk odniósł się także do kwestii zatrzymania rosyjskiego statku na terenie Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia“. Jednostka jeszcze przed najazdem Rosji na Ukrainę spędziła trzy tygodnie na mieliźnie na Zalewie Szczecińskim. Kiedy Władimir Putin zaatakował Ukrainę, remont statku był już zaawansowany i polska stocznia nie mogła go przerwać. Teraz jednak rosyjski armator został aresztowany – poinformował wiceszef resortu.

– Główny powód to nieuiszczenie opłaty. My zastosowaliśmy, bo takie jest wskazanie, aby środki były maksymalne, jeśli chodzi o koszty obsługi, a przede wszystkim postoju jednostki – podsumował Marek Gróbarczyk.

Jak podkreślił wiceminister infrastruktury, większość polskich stoczni zarówno prywatnych, jak i państwowych zrezygnowała z remontu rosyjskich statków. Zgodnie z zapowiedziami polityka będzie kontynuowana do czasu zaprzestania agresji Rosji na Ukrainę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl