Syria: Zakończyło się tworzenie strefy zdemilitaryzowanej w Idlibie

W syryjskiej prowincji Idlib zakończyło się w środę tworzenie strefy zdemilitaryzowanej – poinformowało tureckie ministerstwo obrony. To efekt porozumienia zawartego 18 września br. w Soczi między prezydentami Rosji i Turcji – Władimirem Putinem i Recepem Tayyipem Erdoganem.

Według komunikatu wydanego przez tureckie ministerstwo ze strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej pozycje sił rządowych od rebeliantów wycofana została syryjska broń ciężka, czołgi i systemy rakietowe. Strefę, o szerokości 15-20 km, będą patrolować siły tureckie i rosyjskie, a do połowy tego miesiąca obszar ten będą musieli opuścić wszyscy rebelianci.

Informacje te potwierdziła rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, która poinformowała, że ze strefy zostało wycofanych 1000 żołnierzy rosyjskich.

Dwa dni temu ze strefy zdemilitaryzowanej broń ciężką wycofały wojska rebelianckie.

Prowincja Idlib, leżąca przy granicy z Turcją, jest ostatnią enklawą rebeliantów prowadzących zbrojną walkę z armią prezydenta Syrii Baszara el-Asada, wspieraną przez siły rosyjskie i irańskie. W lecie media donosiły, że armia syryjska przygotowuje się do szturmu na Idlib. Wojska rosyjskie i syryjskie prowadziły naloty i ostrzał artyleryjski tej prowincji.

7 września w Teheranie odbyło się spotkanie trójstronne, w którym oprócz Putina i Erdogana uczestniczył prezydent Iranu Hasan Rowhani. Erdogan nalegał na ogłoszenie rozejmu w Idlibie, jednak tego punktu nie włączono do podpisanej przez prezydentów deklaracji końcowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl