fot. PAP/Jacek Bednarczyk

M. Morawiecki: Skawina pierwszym laboratorium programu termomodernizacji

W tym roku ruszy wielki program termomodernizacji, a Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Skawiny k. Krakowa.

„Tu chcemy doprowadzić do znaczącego poprawienia termoizolacyjności” – podkreślił szef rządu. Według niego problem jakości powietrza jest bardzo ważny dla Skawiny; miasto nim „żyje”.

Morawiecki wyraził podczas spotkania pogląd, że poprzednie rządy w latach 2008-2015 „nic nie zrobiły, żeby poprawić jakość powietrza, a w wielu aspektach sytuacja się pogorszyła”.

„My, władza centralna chcemy użyć wszystkich możliwych mechanizmów i instrumentów, również budżetowych, żeby pomoc najbardziej zanieczyszczonym miejscowościom w poprawie jakości powietrza” – zadeklarował premier.

Dodał, że działania rządu będą przebiegać dwutorowo: z jednej strony będzie to program wspierający wymianę palenisk i termomodernizację domów jednorodzinnych, na który w ciągu najbliższych sześciu – siedmiu latach rząd przeznaczy 25 mld zł.

„To gigantyczny program, który w ciągu najbliższych lat ma doprowadzić do zmniejszenia emisji substancji trujących, a z drugiej – zwiększenia efektywności termicznej budynków” – zaznaczył.

Drugi z programów – mówił Morawiecki – dotyczy redukcji emisji spalin przez pojazdy. Jego głównym elementem jest szeroko zakrojony program wymiany taboru autobusowego. Według premiera do tej pory takie umowy zostały podpisane z 46 samorządami. „W przypadku kolejnych samorządów zachęcam, żeby korzystać z programów rządowych do współfinansowania wymiany tego taboru” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj