Rozpoczyna się 20. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Pod hasłem „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”, już po raz 20., rusza akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Rozprowadzonych zostanie ok. trzech mln wigilijnych świec – poinformował we wtorek w Warszawie dyrektor Caritas ks. Marian Subocz. 

Zapowiedział, że świece będzie można kupić w parafiach w całej Polsce od pierwszej niedzieli Adwentu, czyli 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin, m.in. na całoroczne dożywianie w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Ks. Subocz podkreślił, że tegoroczne hasło akcji ma wskazywać, że miłość bliźniego oraz realna pomoc materialna wpływa na los najuboższych dzieci.

Nawiązał też do jubileuszu 20-lecia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

W ciągu 20 lat na polskich stołach stanęło wiele milionów świec Caritas. Setki tysięcy dzieci mogły dzięki temu wyjechać na wakacje, otrzymać wyżywienie czy zwiększyć swoje szanse w edukacji. Wigilijna świeca Caritas dzięki swojej popularności stała się obok opłatka i choinki jedną z nieodłącznych części polskiego obyczaju świątecznego – podkreślił dyrektor Caritas.

Dodał, że świeca Caritas, która symbolicznie wypełnia puste miejsce przy wigilijnym stole, nabiera w ten sposób wyjątkowo mocnej treści.

Opowiada ona o wielkim sercu Polaków, o ich wrażliwości na potrzeby najsłabszych – powiedział ks. Subocz.

Od 2000 r. akcja ma charakter ekumeniczny, świece przygotowują także Kościół prawosławny (za pośrednictwem ośrodka „Eleos”) i protestancki (przez Diakonię).

Dyrektor generalna Diakonii Wanda Falk podkreśliła, że tegoroczne hasło ma szczególne znaczenie w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci.

Nasza akcja wigilijna chce także na swój sposób pomagać dzieciom w wyrównywaniu szans oraz chronić przed marginalizacją w życiu społecznym – dodała. Poinformowała jednocześnie, że Diakonia rozprowadzi w tym roku 13 tys. świec.

Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” w tegorocznej kampanii zamierza rozprowadzić 12 tys. świec.

Zbyt często w naszym kraju dzieciństwo nie kojarzy się z czasem beztroskiej zabawy i spokojnej nauki. Pragniemy pochylić się nad rodzinami dysfunkcyjnymi i wychowawczo niewydolnymi, by rozjaśnić dzieciom przyszłość – powiedział dyrektor ośrodka ks. Doroteusz Sawicki.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 roku, kiedy w kilku diecezjach rzymskokatolickich przeprowadzono pilotażową akcję; rok później zyskała ona wymiar ogólnopolski. W pierwszym roku rozprowadzono 260 tys. świec, ale zapotrzebowanie było dużo większe. Rok później, w 1995 roku rozprowadzono blisko 2 mln świec, z których dochód wyniósł ok. 3 mln zł. W roku 10-lecia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (2003) sprzedano ponad 4,5 mln świec, z których dochód wyniósł 14 mln zł.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – jak poinformował ks. Subocz – będzie miała miejsce w sobotę, 30 listopada w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Dodał, że specjalny list do organizatorów akcji oraz do dzieci napisał z okazji 20-lecia prezydent Bronisław Komorowski; zostanie on odczytany podczas uroczystej inauguracji.

Akcję można wesprzeć kupując wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem „Pomagam” na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Od kilku lat kampania przekracza granice Polski. Wigilijne świece Caritas płoną podczas wieczerzy wigilijnej na stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i wielu innych krajach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl