Poznań: „muzeum enigmy” w 2019 r.

O stworzeniu Muzeum Enigmy w stolicy Wielkopolski mówi się już od dawna. Placówka ma zostać ukończona w 2019 roku. Koszt to 15 milionów złotych.

Poznańskie krzyże i pomnik Adama Mickiewicza – niedaleko tych dwóch monumentów znajduje się miejsce, w którym stanie Muzeum Enigmy.

– Muzeum Enigmy jest bardzo potrzebne w Poznaniu. Może to być symbol Wielkopolski, symbol naszego regionu. Niewątpliwie jest to bardzo ważne dla nas przedsięwzięcie – mówi Mateusz Rozmiarek, radny urzędu miejskiego w Poznaniu.

Po kilku latach, w których niewiele w zakresie muzeum się działo, wiemy już, kiedy placówka stanie. Kilka dni temu władze województwa i miasta podpisały umowę na dofinansowanie muzeum.

 – Muzeum Enigmy to raczej nazwa robocza, ponieważ przygotowywany obiekt będzie nosił nazwę „Centrum Szyfrów Enigma”. Zostanie zlokalizowany w Collegium Historicum. Jest to budynek użytkowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza – tłumaczy Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania.

Placówka kosztować będzie 15 milionów złotych. Prace budowlane ruszą wiosną przyszłego roku. Wykona je ta sama firma, która zaprojektowała Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum ma być gotowe w 2019 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj