Odsłonięto pomnik gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego

W Lusowie – nieopodal Poznania – odbyły się dziś uroczystości odsłonięcia pomnika dowódcy Powstania Wielkopolskiego – gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Monument, który jest poświęcony także córkom generała: Janinie i Agnieszce, zamordowanym w czasie II wojny światowej, stanął przy szkole podstawowej, która nosi imię generała.

Uroczystości uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Chcemy uczcić pamięć człowieka, który doprowadził do zwycięskiego zrywu Wielkopolan – powiedział dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie dr Michał Krzyżaniak.

Dzisiaj Lusowo, z którym generał po Powstaniu Wielkopolskim bardzo mocno się związał, bo mieszkał tutaj do swojej śmierci i jest tu pochowany, chce w ten sposób uczcić jego pamięć z okazji 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zaznaczył dr Michał Krzyżaniak.

Monument o wielkości prawie 4 m jest wykonany ze spiżu i przedstawia stojącego na cokole generała w płaszczu i z szablą. Postać wzorowana jest na zachowanych zdjęciach Dowbor-Muśnickiego ze stycznia 1919 r.

Inicjatorem budowy monumentu jest tamtejsze Towarzystwo Pamięci gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Autorem projektu jest Robert Sobociński.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl