Program „Studia dla wybitnych” tymczasowo wstrzymany

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wstrzymało nabór do programu „Studia dla wybitnych”. Program uchwalony pod koniec kadencji poprzedniego rządu miał zapewniać studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.

Resort nauki argumentuje, że zawieszenie naboru pozwoli wypracować lepsze procedury i zasady przyjmowania wniosków oraz kierowania na studia w ramach programu.

Poseł Mirosława Stachowiak–Różecka, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przyznaje, że dotychczasowe rozwiązania nie spełniają zamierzonych efektów.

Zakładam, że jest dokładnie tak, jak ministerstwo i pan minister Gowin tę sprawę prezentuje czyli, że przyjrzeli się programowi, który działał dotychczas, że główną intencją jest rzeczywiście wspieranie zdolnych studentów i znajdą takie opracowanie, które rzeczywiście umożliwi to jeszcze bardziej i mają świadomość, że dotychczasowe rozwiązania tak naprawdę nie funkcjonują tak, jak powinny oraz, że przyszedł czas na poszukiwanie nowych, które będą prawdziwym wsparciem dla zdolnych studentów. Każde działanie, które ma prowadzić do tego, że zwłaszcza młodzi, zdolni ludzie będą w tym systemie edukacji jeszcze lepiej kształceni, dobrze przygotowani i będą w przyszłości naszą chlubą absolutnie popieram i będę się temu przyglądać – mówi poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

Decyzję resortu o wstrzymaniu naboru pozytywnie ocenili m.in. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek.

Nabór do programu ogłoszono na początku listopada br. – miał on potrwać do końca marca 2016 r. Ministerstwo Nauki nie podało daty wznowienia programu.

RIRM

drukuj