fot. flickr.com

Ministerstwo Cyfryzacji będzie nadzorować rejestry państwowe

Resort cyfryzacji będzie nadzorował najważniejsze rejestry państwowe. Przewiduje to podpisana wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej.

Pod nadzór Ministerstwa Cyfryzacji trafiły takie rejestry jak m.in. PESEL, Dowodów Osobistych, Stanu Cywilnego i Paszportów oraz ewidencji pojazdów i kierowców.

W kompetencjach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozostaną natomiast zadania związane z personalizacją oraz wydawaniem dokumentów tożsamości umożliwiających przekraczanie granic i pobyt na terytorium innych państw.

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że dzięki tym zmianom możliwe będą sprawne e-usługi.

Poseł Bogdan Rzońca z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych podkreśla także, że zmiany są konieczne ze względu na, m.in. potrzebę uporządkowania kompetencji ministerstw w zakresie informatyzacji.

– W Ministerstwie Cyfryzacji są przygotowani ludzie do tego, żeby w tym chaosie cyberprzestrzeni najlepiej chronić i dane osobowe, i informacje zgromadzone właśnie w tych systemach ewidencyjnych. Nie ma tu więc ani jakichś dodatkowych kosztów tej reorganizacji, bo tak trzeba na to patrzeć, ani dodatkowych zatrudnieni. Jest to po prostu kwestia kompetencyjnego przeniesienia i wyposażenia ministerstwa administracji w te zadania i działania, które do tej pory wykonywał minister spraw wewnętrznych, a których już nie będzie wykonywał, bo po to powstało Ministerstwo Cyfryzacji, żeby gospodarować tymi zasobami – mówi poseł Bogdan Rzońca.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

RIRM

drukuj