Prezydent RP: Żołnierze Wyklęci nigdy się nie poddawali

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i nominacji oficerskich prezydent nazwał Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – „wielkim świętem”. Żołnierze antykomunistycznego podziemia stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali – powiedział dziś Andrzej Duda.

W czasie przemówienia z okazji dnia Żołnierzy Niezłomnych prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że staną się oni „wielkim fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski”.

– Mogę mówić dzisiaj o wielkiej dumie, jaką jest możliwość kontynuowania drogi, opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii oraz prawdziwych bohaterów. Drogi, którą wytyczył pan prezydent profesor Lech Kaczyński – przypomniał szef Polski.

Prezydent mówił, że święto jest oficjalnie obchodzone od kilku lat, ale po raz pierwszy ma ono charakter prawdziwie wspólnotowy.

– Nie ma dziś odrębnych obchodów państwowych i społecznych. Są obchody wspólne – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent RP podkreślał łączność dzisiejszego Wojska Polskiego z armią podziemia antykomunistycznego. Stąd, jak podkreślił, zostały dziś wręczone nominacje generalskie.

Na stopień generała brygady mianowani zostali zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie płk Krzysztof Król oraz dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego płk Jarosław Kraszewski. Awansowanych i odznaczonych zostało kilkunastu żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

– Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami państwa polskiego. (…) To byli żołnierze polskiego państwa, wolnego i prawdziwie niepodległego. Oni nieśli tę wolność i niepodległość w swoim sercu, aż do bezimiennego grobu. Żołnierze Wyklęci stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali. Za to w tamtych czasach czekała śmierć, a w najlepszym przypadku katownia, więzienie, cierpienie i ból – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Żołnierze antykomunistycznego podziemia są wzorem dla młodych ludzi, jak nie zaprzeć się ideałów – dodał.

Prezydent powiedział także, że zaczyna się i „nabiera tempa” proces budowy instytucji kultury pokazujących prawdziwą historię Polski.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i Msza św. w intencji żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Natomiast o godz. 20.00 rozpocznie się Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj