fot. PAP/Leszek Szymański

Dobiegła końca wizyta szefa MSZ w Watykanie

Zakończyła się wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Watykanie. Głównym tematem dwudniowych rozmów były przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Wraz z ministrem Waszczykowskim do Watykanu udali się również szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. Światowych Dni Młodzieży Paweł Majewski.

Delegacja spotkała się m.in. z sekretarzem stanu ks. kard. Pietro Parolinem, sekretarzem ds. relacji z państwami ks. abp. Paulem Gallagherem oraz z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich ks. kard. Stanisławem Ryłką.

Podczas konferencji podsumowującej wizytę w Watykanie minister Witold Waszczykowski powiedział, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży idą zgodnie z programem.

Rozmawialiśmy o ważnych, trudnych problemach logistycznych, kwestiach dotyczących wiz, kwestiach identyfikacji pielgrzymów, którzy mogą pochodzić z bardzo dalekich krajów, o problemach dotyczących transportu i oczywiście o bezpieczeństwie. Jak na razie sytuacja wydaje się być pod kontrolą. Natomiast trudno przewidzieć, jak ona będzie się rozwijała przez następne cztery, pięć miesięcy, jeśli nastąpi np. kolejna fala emigrantów do Europy – w odpowiedzi na to niektóre państwa będą w dalszym ciągu próbowały zamknąć granice bądź narzucić ścisłą kontrolę. To może z jednej strony zniechęcić cześć osób do przyjazdu, a innym utrudni przyjazd – poinformował minister Witold Waszczykowski.

Jak dodał szef polskiej dyplomacji, rozważane jest również wprowadzenie w Polsce kontroli na granicach w lipcu tj. podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. Odbędzie się ono w dniach 26-31 lipca w Krakowie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj