fot. msz.gov.pl

MSZ: wydaliśmy 176 mln zł na wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów

MSZ wydało 176 mln zł na wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

Cichocki uczestniczył w rozpoczętej w czwartek konferencji pt. „Polska Polityka Wschodnia 2017”, zorganizowanej przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Wojnowicach (Dolnośląskie).

Wiceszef resortu podkreślił, że wsparcie Polaków, mieszkających poza granicami kraju na Wschodzie, jest niezwykle ważne dla MSZ.

„Równie istotne jest wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów. W sumie na te cele wydaliśmy 176 mln zł, które trafiły na Ukrainę, do Białorusi, Mołdawii i Gruzji” – poinformował wiceminister.

Jego zdaniem, po raz pierwszy w historii polityka Partnerstwa Wschodniego, prowadzona przez Polskę, przyniosła bardzo wymierne efekty.

„Widać, ze Partnerstwo Wschodnie naprawdę żyje, skoro te państwa, a głównie Gruzja, Ukraina i Mołdawia potrafiły pomiędzy sobą uzgodnić wiele kwestii” – powiedział Bartosz Cichocki.

Zaznaczył, że Polska jest realnym wsparcie i realnym sojusznikiem Ukrainy w koniecznych reformach oraz na drodze do Unii Europejskiej.

„W niedzielę i poniedziałek w Kijowie wicepremier Piotr Gliński będzie prowadził z Ukraińcami dialog na tematy historyczne” – powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Podkreślił, że obecnie kluczowe dla bezpieczeństwa w tym regionie będzie rozmieszczenie misji ONZ na Ukrainie.

„Jesteśmy tym państwem NATO, które rozumie, że rozmieszczenie i kształt misji jest kwestią bezpieczeństwa a nie dyplomacji” – mówił Bartosz Cichocki.

W trakcie konferencji Kolegium Europy Wschodniej wręczyło swą doroczną nagrodę. W 2017 r. laureatem został niemiecki ekspert od spraw wschodnich, analityk polityczny Cornelius Ochman.

PAP/RIRM

drukuj