MSZ: polsko-łotewskie rozmowy w Warszawie

Współpraca dwustronna, w tym ekonomiczna, współdziałanie w ramach formatu 16 + 1 (Europy Środkowo – Wschodniej i Chin) oraz w regionie Morza Bałtyckiego były tematem poniedziałkowych konsultacji podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Kacperczyk z sekretarzem stanu w MSZ Łotwy Andrejsem Pildegovičsem.

Podczas spotkania w Warszawie wiceminister Katarzyna Kacperczyk wyraziła zadowolenie z bardzo dobrego stanu stosunków polsko- łotewskich. Przychylnie odniosła się do działań Łotwy mających na celu utworzenie w Rydze ośrodka ds. transportu i logistyki w formacie 16 +1, podtrzymując polską ofertę wsparcia funkcjonowania ośrodka – W ramach formatu kraje Europy Środkowo – Wschodniej powinny prezentować wobec Chin wspólne stanowisko- zaznaczyła wiceminister Kacperczyk. Jak podkreśliła wiceszefowa MSZ Polska przywiązuje duże znaczenie do rozwoju współpracy bałtyckiej. Z zadowoleniem odniosła się również do faktu ogłoszenia przez Łotwę roku 2016 rokiem współpracy bałtycko – nordyckiej i podkreśliła poparcie Polski dla aktywnego przewodnictwa Łotwy w formatach współpracy regionalnej, zwłaszcza NB8 + V4.

Z ministrem Andrejsem Pildegovičsem spotkał się również wiceminister ds. europejskich Konrad Szymański. Podczas konsultacji omówiono kwestię kryzysu migracyjnego, w tym m.in. projekt powołania europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Poruszono również temat Unii Energetycznej oraz pakietu legislacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa dostaw gazu. Wiceministrowie przedyskutowali także temat renegocjacji warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz aktualny stan stosunków pomiędzy Rosją i Unią Europejską.

Minister Andrejs Pildegovičs składa wizytę w Polsce w związku z otwarciem konsulatu honorowego Łotwy we Wrocławiu 12 stycznia br

MSZ/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl