W warszawskim sądzie powstanie sekcja rozpatrująca odwołania osób objętych ustawą dezubekizacyjną 

W Sądzie Okręgowym w Warszawie powstanie specjalna sekcja, która będzie rozpatrywać odwołania osób objętych przepisami ustawy dezubekizacyjnej.

Chodzi o byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, którym za okres sprawowania służby m.in. w UB i SB obniżono wysokość świadczenia emerytalnego lub renty.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowymi przepisami objęto ponad 38 tys. osób. Część z nich składa odwołania od decyzji.

W celu sprawnego rozpatrywania tego rodzaju spraw Ministerstwo Sprawiedliwości utworzy w warszawskim sądzie dedykowaną temu celowi jednostkę organizacyjną. O sprawie napisała dziś „Rzeczpospolita”.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone są środki na dodatkowe etaty dla sędziów i pracowników powstającej sekcji.

– Będziemy uruchamiać środki po to, by tworzyć nowe stanowiska sędziowskie. Skala całej tej operacji jest gigantyczna, więc trzeba było stworzyć w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie wszystkie odwołania wpływają, taką strukturę, która pozwoli opanować nowe zadania, wykonać je w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a jednocześnie, by nie zaniedbać innych bardzo ważnych ludzkich spraw, jakie wpływają do Sądu Okręgowego w Warszawie do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych – zaznaczył Łukasz Piebiak.

Warszawski sąd szacuje, że liczba spraw, którą będzie musiał rozpatrzyć, wyniesie od 40 do 60 tys. Zdaniem resortu sprawiedliwości, w nowej jednostce w Sądzie Okręgowym w Warszawie będzie pracować ponad 100 osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl