fot. wikipedia

Dwóch byłych katalońskich ministrów pozostanie w areszcie

Dwóch byłych katalońskich ministrów pozostanie w areszcie. Tak zadecydował hiszpański Sąd Najwyższy. Odrzucił on wnioski o wypuszczenie ich za kaucją. Taką możliwość dano jedynie sześciorgu pozostałym byłym członkom katalońskiego gabinetu. Kaucja, jaką muszą zapłacić wynosi 100 tys. euro.

Były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras oraz były szef katalońskiego MSW Joaquim Forn nie otrzymali możliwości wyjścia z aresztu za kaucją. Sąd Najwyższy Hiszpanii nie dał takiej możliwości także liderom głównych katalońskich organizacji niepodległościowych, m.in. przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Katalonii, a także szefowi organizacji secesjonistycznej Omnium Cultural. W oświadczeniu sąd podaje, że powodem pozostania tych osób w areszcie jest ryzyko recydywy, która może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje.

Na początku listopada ośmiu byłych członków katalońskiego gabinetu trafiło do tymczasowego aresztu. Prowadzone było śledztwo w sprawie roli, jaką pełnili oni w jednostronnym ogłoszeniu niepodległości przez kataloński parlament. Sześciu z nich ma szansę na opuszczenie aresztu, jeżeli opłacą kaucję w wysokości 100 tys. euro. Mają jednak zakaz opuszczania kraju. Odebrano im też paszporty. Ministrowie apelowali już o zwolnienie z aresztu, by móc uczestniczyć w kampanii przed przedterminowymi wyborami w Katalonii, która rozpoczyna się jutro.

TV Trwam News/RIRM

drukuj