Program o zatrudnieniu hiszpańskiej Caritas

W 2013 r. hiszpańska Caritas, w ramach specjalnego programu o zatrudnieniu, objęła swoją działalnością ponad 77 tys. osób w całym kraju. Ponad 15 % znalazło pracę, wynika z danych, które Caritas przedstawiła z okazji Dnia Pracy.

Dzięki kursom formacyjnym, pośrednictwu i pomocy w tworzeniu miejsc pracy zatrudnienie znalazło ponad 12 tys. osób. W 2013 r. Caritas przeznaczyła na ten cel blisko 36 mln euro w całym kraju. 62% z tych środków pochodzi od osób bądź instytucji prywatnych, reszta – z funduszy publicznych, państwowych bądź lokalnych. Realizacja programu o zatrudnieniu “nie byłaby możliwa bez pomocy licznych wolontariuszy, ok. 2,5 tysiąca w całym kraju”, podkreśla Sebastián Mora, sekretarz generalny Caritas.

Wbrew panującym stereotypom, z pomocy skorzystali w większości Hiszpanie – ponad 53%. Najczęściej są to kobiety w wieku 25-45 lat i zaledwie o wykształceniu podstawowym.

Caritas zwraca się też do polityków z szeregiem propozycji, których celem jest m. in. polepszenie jakości życia osób, szczególnie najsłabszych, oraz ochronę środowiska; dystrybucja pracy, która gwarantowałaby jakość zatrudnienia i właściwą ochronę społeczną oraz solidarny model w rozwoju zatrudnienia.

“Nie chcemy siedzieć z założonymi rękami wobec dramatu bezrobocia. Idąc za wskazaniami papieża Franciszka prosimy, aby wszyscy odpowiedzialni otworzyli oczy i zrobili wszystko, by przywrócić nadzieję tym  braciom i wszystkim bezrobotnym, której pozbawiła ich rozrzutność i kryzys”, podkreślił Sebastián Mora.

 

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl