Pomnik Jana Pawła II w Sarajewie

Sarajewo – miasto symbol – ma pomnik świętego Jana Pawła II. Monument stoi naprzeciw katedry Serca Jezusowego, gdzie Papież Polak spotkał się z mieszkańcami stolicy Bośni i Hercegowiny w  1997 roku.

Równo trzy lata temu nasz rodak Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. W zeszłą niedzielę Kościół katolicki zaliczył Papieża Polaka do grona świętych.

To właśnie z okazji kanonizacji w Sarajewie (w większości muzułmańskim) odsłonięto pomnik Jana Pawła II.

– To jest nasze pragnienie i jesteśmy przekonani, że pomnik Jana Pawła II będzie przypominał o idei miłości do każdego człowieka, ekumenizmu i dialogu, przebaczenia i zrozumienia, i że one będą coraz bardziej realizowane w naszym trudnym, ale pięknym kraju – powiedział ks. dr Franjo Topić.

Święty Jan Paweł II wielokrotnie apelował i modlił się o pokój w Bośni i Hercegowinie. Wojna domowa tocząca się w byłej Jugosławii w latach 1992-1995 była najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. W wyniku działań wojennych, a przede wszystkim w wyniku czystek etnicznych, zginęło od 97 do 110 tysięcy ludzi. Święty Jan Paweł drugi chciał odwiedzić Sarajewo podczas trwającego 1 425 dni oblężenia przez Serbów. Ze względów na bezpieczeństwo nie doszło do tego, ale papież odwiedził Sarajewo dwa lata po zakończeniu wojny.

 

 

TV Trwam News

drukuj