fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Trwa #NowennaLiterackaJP2 przed wspomnieniem św. Jana Pawła II

„Poezja ks. Karola Wojtyły dociera do najwęższych szczelin ludzkiego serca” – mówił ks. Tomasz Podlewski, kapłan Archidiecezji Częstochowskiej. Duchowny zainicjował na Twitterze akcję #NowennaLiterackaJP2 przed wspomnieniem św. Jana Pawła II, które Kościół obchodzi 22 października, czyli w rocznicę inauguracji pontyfikatu Papieża.

Inspiracją do zainicjowania nowenny była dla ks. Tomasza Podlewskiego chęć popularyzowania zarówno samej poezji, jak i tej w wydaniu Karola Wojtyły.

„Ja po prostu kocham poezję, kocham Karola Wojtyłę i kocham poezję Karola Wojtyły” – wskazał kapłan.

W dniu rozpoczęcia nowenny do św. Jana Pawła II częstochowskiego księdza po raz kolejny naszła myśl o propagowaniu poezji przyszłego Ojca Świętego.

„Chodziło to za mną już jakiś czas, więc oddałem to Jezusowi na modlitwie. W czasie środowej Mszy świętej nagle pojawił się na mojej orbicie pomysł, żeby w trakcie nowenny do Papieża każdego dnia publikować drobny fragment jego poezji” – wyznał kapłan.

„Myślę, że nowenna to dla tego dzieła dobry czas. Takie 9 dni z poezją to chyba w sam raz, żeby nie było za dużo, żeby nie zamęczyć” – dodał ks. Tomasz Podlewski.

Inicjatywa #NowennaLiterackaJP2 to połączenie osobistego pragnienia, któremu konkretny kształt nadało zwykłe modlitewne natchnienie.

Duchowny przyznał, że nie planował niczego z wyprzedzeniem, a dobór fragmentów każdego dnia zawierza św. Janowi Pawłowi II.

„To co dzień wygląda tak samo, bardzo zwyczajnie. Po prostu proszę Papieża, żeby sam wskazał jakiś fragment, którym chce w danym dniu poruszyć czyjeś serce. Później biorę jeden ze zbiorów jego poezji, jakie zabrałem ze sobą do Rzymu i po prostu otwieram. Tam, gdzie mi oczy spoczną i serce zadrży jakoś mocniej, zatrzymuję się nieco dłużej. Zaczynam taki urywek rozczytywać, smakować… I jeśli do mnie przemawia, to po prostu dzielę się nim na Twitterze” – mówił ks. Tomasz Podlewski, który sam od lat również tworzy poezję.

Autor książki „Jezusowa kardiologia” podkreślił, że w poezji ks. Karola Wojtyły jest miejsce na codzienność i sprawy wielkie; na cierpienie i na nadzieję.

„Składa się on z tego, z czego składa się życie każdego z nas. Po pierwsze, w poezji ks. Karola Wojtyły spotykam jego samego: napełniam się spojrzeniem, które w nim mieszkało, poznaję jego sposób myślenia i wielowymiarowe spojrzenie na wiele spraw. W tej poezji jest nie tylko Karol Wojtyła. W niej jest Karol… On pięknie maluje literami to, co go otacza i to, co jest w nim samym. Karol Wojtyła mistrzowsko chwyta w swoich wierszach zarówno sprawy zewnętrzne, jak i krajobrazy wnętrza. Jestem przekonany, że on wciąż jest jeszcze do odkrycia jako poeta. On nam w swojej poezji zostawił… naprawdę kawał siebie” – powiedział ks. Tomasz Podlewski.

„Po drugie, w jego poezji spotykam także sprawy uniwersalne, lepiej poznaję także siebie samego. On gra po strunach, które po prostu do mnie przemawiają. Jego poezja połączona czasem z filozoficznymi refleksjami naprawdę ubogaca i pomaga się zatrzymać. To mnie napełnia dobrem i pięknem. A to, co dobre i piękne – daje życie” – dodał.

Duchowny podkreślił, że choć nie jest krytykiem literackim, to dostrzega w Karolu Wojtyle poetę subtelnego, wrażliwego i niesłychanie błyskotliwego, który z jednej strony ogarnia poetyckim spojrzeniem sprawy ponadczasowe, a z drugiej z ogromną precyzją opisuje całą gamę spraw wewnętrznych, bliskich każdemu człowiekowi.

„Myślę, że on jest naprawdę dobrym przewodnikiem po ludzkim wnętrzu. Jego poezja dociera do najwęższych szczelin ludzkiego serca. Tam, gdzie nie zawsze da się dotrzeć traktatem, encykliką czy homilią. Poza tym doświadczam w poezji ks. Wojtyły, że on naprawdę musiał bardzo kochać ciszę. Jego poezja to wypływ z serca, którego cierpienia koiła cisza… I koił Bóg. Wojtyła to specjalista od człowieka. Nie tylko od Boga” – zaznaczył duchowny.

Wpisy #NowennaLiterackaJP2 ksiądz Tomasz Podlewski sygnuje też hasztagiem #DezynfekcjaSerca. Jak wskazał, poezja Karola Wojtyły daje duszy możliwość odpoczynku i jest swoistym detoksem na nadmiar ekranu, „przebodźcowanie” i medialny zgiełk.

„Rzeczywistość bardziej jest wspaniała niźli bolesna (…) Nie wracać po tyle razy, lecz iść i dźwigać po prostu…” – taki cytat w drugim dniu nowenny wybrał ks. Tomasz Podlewski.

Jak zaznaczył we wpisie, są to słowa 37-letniego ks. Karola Wojtyły napisane: „28 lat po śmierci mamy, 25 lat po śmierci brata, 16 lat po śmierci taty i 12 lat po wojnie. Na rok przed nominacją biskupią”.

Family News Service/radiomaryja.pl

drukuj