[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jan Paweł II uczył nas, jak wykorzystać wolność i żyć demokracją

Jan Paweł II uczył nas, jak wykorzystać wolność i żyć demokracją, czyli jak słuchać głosu ludu oraz kierować się tym, co mówi naród. Demokracja, jak mówił Jan Paweł II, musi być oparta na tych podstawowych i fundamentalnych wartościach, które wynikają z wiary w Boga i są oparte na Dekalogu – powiedział ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

Jutro świętujemy wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II. To czas, aby powrócić do nauki, którą Ojciec Święty przekazał nam w czasie swojego pontyfikatu.

– Przed nami wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Wracamy do św. Jana Pawła II i do jego myśli oraz dziedzictwa, której pozostawił naszym czasom i przyszłości, bo św. Jan Paweł II odcisnął pozytywne piętno na naszej rzeczywistości. Papież ukazał nam, że istnieje wolność, o którą warto walczyć, domagać się jej, ale i ją wspierać. Jan Paweł II jednocześnie przestrzegał przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą wolność – wskazał ksiądz profesor.

Trudne doświadczenie II wojny światowej pozwoliło św. Janowi Pawłowi II łatwiej ocenić zagrożenia płynące z systemów totalitarnych, ale także demokracji.

– Jako myśliciel XX wieku i człowiek, który doświadczył II wojny światowej i systemu totalitarnego w komunistycznej Polsce wiedział jakie są niebezpieczeństwa wolności i demokracji. Jan Paweł II uczył nas, jak wykorzystać wolność i żyć demokracją, czyli jak słuchać głosu ludu oraz kierować się tym, co mówi naród. Demokracja, jak mówił Jan Paweł II, musi być oparta na tych podstawowych i fundamentalnych wartościach, które wynikają z wiary w Boga i są oparte na Dekalogu – przypomniał felietonista.

Demokracja bez Prawa Bożego staje się samowolą – zaakcentował.

– Staje się idealizowaniem własnego, czasem wybujanego oraz egoistycznego „Ja”. W ten sposób rodziły się wielkie totalitaryzmy. XX wiek, w którym żył Jan Paweł II, był świadkiem tych totalitaryzmów: komunizmu w Rosji oraz nazizmu w Niemczech. Oba te totalitaryzmy spowodowały straszne nieszczęścia w świecie współczesnym. Obydwa doprowadziły do upadku człowieka, który musiał wstydzić się samego siebie i tego, co robił – podsumował kapłan.

Cały felieton ks. prof. Jana Machniaka z cyklu „Myśląc Ojczyzna” mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl/JG

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl