Autorstwa Steve Kelley - originally posted to Flickr as midnight mass, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5774295

Msza św. w nowojorskiej katedrze św. Patryka w 7. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II

Nowojorscy wierni, w tym Polonia, złożyli w niedzielę hołd świętemu Janowi Pawłowi II w katedrze świętego Patryka podczas Mszy świętej, którą celebrował  ksiądz kardynał, Timothy Dolan. O polskim Papieżu mówił konsul generalny RP, Adrian Kubicki.

Do tradycji wpisują się już coroczne Msze święte i towarzyszące im koncerty dla uczczenia Jana Pawła II. Współorganizowane przez polski konsulat, są przeznaczone głównie dla Polonii. Tym razem uroczystość miała miejsce podczas sumy, a jej transmisję oglądają tysiące ludzi w Ameryce i na świecie.

W trakcie Mszy św., którą koncelebrował polski biskup z diecezji brooklyńskiej Witold Mroziewski, ksiądz kardynał Timothy Dolan, nawiązując do słów Ewangelii na niedzielę, nazwał Jana Pawła II „wspaniałym pasterzem”.

„Dobrze, że honorujemy dzisiaj papieża Jana Pawła II, który był wspaniałym pasterzem. Wspaniałym pasterzem uniwersalnego Kościoła” – powiedział ksiądz kardynał Timothy Dolan.

Po odśpiewaniu w świątyni po polsku i angielsku ulubionej pieśni Ojca Świętego „Barki”, ksiądz kardynał przypomniał, że ilekroć widział papieża Jana Pawła II kiedy była wykonywana ta pieśń – miał łzy w oczach.

Po Mszy św. o Janie Pawle II mówił w katedrze konsul Adrian Kubicki. Wspominał m.in. papieskie pielgrzymki po świecie, w celu zapewnienia, by katolicy na całym globie mogli doświadczyć wolności religii i pozostawać zjednoczeni w wyznawaniu swej wiary. Mówił o świetnych relacjach i szacunku Ojca Świętego do młodych ludzi, czego przejawem stało się także ustanowienie Światowego Dnia Młodzieży.

Jak zauważył konsul niezależnie od tego, że Jan Paweł II był wspaniałym przywódcą Kościoła katolickiego, był także jednym z najważniejszych przywódców współczesnego świata.

„Bez jego osobistego zaangażowania i osobistego poświęcenia, nie moglibyśmy się cieszyć wolnością i demokracją w Polsce i wielu innych krajach na naszym globie. Dialog między różnymi religiami wprowadził na inny, najwyższy poziom” – podkreślił konsul RP.

Słowa Papieża podczas pielgrzymki do Polski w roku 1979: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” – określił jako prawdopodobnie i najbardziej mocne w współczesnej historii kraju. Jak dodał zainicjowały one ruch Solidarności i doprowadziło do upadku żelaznej kurtyny.

W rozmowie zwrócił uwagę, że uroczystość miała miejsce podczas głównej niedzielnej Mszy świętej. Podczas transmisji w internecie oglądało ją ponad 30 tys. osób.

„Wybraliśmy na tę celebrację najbardziej popularną wśród wiernych niedzielną Mszę świętą w katedrze właśnie po to, żeby oprócz Polonii mogły w niej uczestniczyć jak największe rzesze Amerykanów. W ten sposób propagujemy wiedzę o Janie Pawle II jako o wielkim Polaku, świętym i postaci bardzo ważnej dla współczesnego świata. Postaci bez której zwycięstwo nad komunizmem i zaprowadzenie wolności oraz demokracji, w krajach, takich jak Polska nie byłoby nigdy możliwe” – wyjaśnił Adrian Kubicki.

Fakt, że pomimo obostrzeń COVID-19 we Mszy zdecydowały się wziąć udział osobiście grupy polonijne z wielu stanów określił jako piękne świadectwo oddania Kościołowi katolickiemu, ale też świętemu Janowi Pawłowi II. Adrian Kubicki, podkreślił, że organizatorem uroczystości był konsulat przy wsparciu katedry i osobistym udziale księdza kardynała Timothy Dolana, któremu wyraził za to wdzięczność.

We Mszy Świętej, którą zwieńczyła pieśń „Boże coś Polskę”, uczestniczyli też m.in. akredytowani w Nowym Jorku przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i konsularnego oraz ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl