fot. domjp2.pl/

Młodzi z całego świata odwiedzą Dom Rodzinny św. Jana Pawła II

Pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży zwiedzą Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Liczba sięgnie około 15 tys. osób – podała rzecznik tej placówki Maria Budzińska. Dziennie zobaczy je ok. 40 proc. więcej osób niż zwykle.

„Od najbliższego poniedziałku do 5 sierpnia do Muzeum wejdą tylko zarejestrowani uczestnicy ŚDM. Nikt więcej. Pielgrzymi będą zwiedzali placówkę samodzielnie, bez przewodnika. Każdy z nich otrzyma broszurę, która przeprowadzi go przez muzeum i przybliży oglądane miejsca. Została ona przygotowana w ośmiu wersjach językowych” – powiedziała Maria Budzińska.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa; ponownie zostało otwarte 9 kwietnia 2014 r.

Nowa ekspozycja, którą zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj