fot. PAP/DPA

Rzym: uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. Z inicjatywą wychodzi  duszpasterstwo polonijne zgromadzone przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacja Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m.in. Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II.

Pod hasłem „Wiara i Rozum” w kościele św. Stanisława BM przy via delle Botteghe Oscure 15, w dniach 13-15 października odbędą się Warsztaty Muzyki Kościelnej, które poprowadzi polski dyrygent Paweł Bębenek. Obecnie trwają zapisy [zobacz]

W dniu wyboru Papieża Polaka, 16 października, o godz. 7.15 pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego będzie celebrowana uroczysta Msza Święta przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. O godz. 18.44 (dokładnie w tym czasie 45 lat temu z balkonu Bazyliki Watykańskiej ks. kard. Pericle Felici ogłosił światu wyniki trwającego trzy dni konklawe) Polonia włoska oraz obecni pielgrzymi zgromadzą się na Placu Świętego Piotra na wspólnym czuwaniu modlitewnym, które poprowadzą duszpasterze polonijni z diecezji rzymskiej oraz chór „Gaudium Poloniae”. Następnie o godz. 20.00 przewidziany jest koncert słowno-muzyczny w kościele Ducha Świętego (Chiesa di Santo Spirito in Sassia).

W tym też dniu, o godz. 15.00, z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej będzie sprawowana uroczysta Msza Święta przy Cathedra Petri (łac. Tron Piotrowy) w Bazylice watykańskiej. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki. Śpiew podczas liturgii będzie animował zespół „Mazowsze”.

Z kolei w wigilię liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 21 października, ks. abp Marek Jędraszewski wygłosi referat poświęcony myśli teologicznej Papieża Polaka. Wystąpienie Metropolity Krakowskiego poprzedzi prezentacja Dzieł Teologicznych Karola Wojtyły, które zostały wydane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W niedzielę, 22 października, o g. 12.00, w rzymskim kościele św. Stanisława BM zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Polonii. Po liturgii uczniowie z Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II działającej przy w/w kościele, zaprezentują program artystyczny o swoim patronie.

ks. Tomasz Jarosz

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl