fot. PAP/EPA

3,2 mln osób na papieskich audiencjach i mszach

3 miliony 210 tysięcy osób uczestniczyło w tym roku w audiencjach generalnych oraz specjalnych papieża Franciszka, spotkaniach na modlitwie Anioł Pański i uroczystościach liturgicznych w Watykanie – podała w środę Prefektura Domu Papieskiego.

W porównaniu z 2013, czyli pierwszym rokiem pontyfikatu Franciszka, liczba ta spadła prawie dwukrotnie.

Według przedstawionej statystyki w 42 środowych audiencjach papieża uczestniczyło 704 tysiące wiernych, w audiencjach specjalnych dla różnych grup i pielgrzymek – 408 tysięcy, we mszach – pół miliona, w spotkaniach na modlitwie Anioł Pański – ponad 1,5 miliona.

Od marca do grudnia 2013, czyli w roku wyboru Franciszka, na audiencje i uroczystości w Watykanie przybyło 6,6 miliona osób, co tłumaczono ogromnym zainteresowaniem nowym papieżem.

W roku 2014 liczba uczestników spotkań i mszy wyniosła 5,9 miliona.

Obecna statystyka dotyczy tylko wydarzeń w Watykanie. Nie uwzględnia zatem papieskich mszy podczas podróży po Włoszech ani milionów wiernych, którzy uczestniczyli w spotkaniach i liturgiach podczas licznych tegorocznych zagranicznych wizyt Franciszka – na Sri Lance i Filipinach, w Bośni, Ekwadorze, Boliwii i Paragwaju, na Kubie i w USA, w Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej.

PAP/RIRM

drukuj