By user:Flicka - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1624666

Watykan: Przez cały listopad możliwość odpustu zupełnego dla wiernych zmarłych

Z powodu pandemii przez cały listopad, a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych, można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – ogłosił w piątek Watykan. Celem jest uniknięcie skupisk, głównie na cmentarzach, tam, gdzie przepisy zabraniają zgromadzeń.

W dekrecie wydanym na polecenie papieża Franciszka przez urząd Penitencjarii Apostolskiej ogłoszono, że na wszystkie dni listopada rozszerzony został odpust udzielany tym, którzy odwiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych. Odpust ten udzielany jest zawsze od uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada.

Chodzi o to, jak wyjaśniono, by zagwarantować bezpieczeństwo wiernym.

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu, mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

Ks. kard. Mauro Piacenza, który jest Penitencjarzem Większym, powiedział w wywiadzie dla watykańskich mediów, że decyzja Stolicy Apostolskiej jest odpowiedzią na prośby wielu biskupów o wyjście naprzeciw potrzebom wiernych.

Dzięki temu można rozłożyć w czasie wizyty na cmentarzu – dodał.

„Wzięto pod uwagę normy wydane przez różne cywilne władze państw w celu ograniczenia skupisk podczas pandemii” – dodał ks. kard. Piacenza.

PAP

drukuj