fot. PAP

Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Lemańskiego

Stolica Apostolska odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego ws. usunięcia go z urzędu proboszcza parafii w Jasienicy – poinformowała Kuria Warszawsko-Praska. Kuria biskupia odniosła się do dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa w tej sprawie.

W uzasadnieniu napisano: „Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego, stwierdzono zasadność motywacji co do procedury usunięcia z urzędu ks. Wojciecha Lemańskiego”.

Stolica Apostolska podzieliła argumentację, że: „Brak szacunku i posłuszeństwa Biskupowi Diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych sprawiają, że dalsza posługa proboszczowska pod władzą biskupa diecezjalnego staje się niemożliwa”. Ponadto publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa  i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła”.

Usunięty proboszcz nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich, ani zamieszkiwać i przebywać na plebanii. Ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, w wywiadzie dla Radia Warszawa, stwierdził że to czy sprawa zostanie zakończona zależy tylko od ks. Lemańskiego.

– Sprawa  w tym momencie mogłaby być zakończona. Dalszy jej bieg zależy od samego zainteresowanego, od ks. Wojciecha. Jeżeli przyjmie dekret Stolicy Apostolskiej w może prosić ks. abp. o przydział nowych zadań, nowych powinności w diecezji.  W momencie kiedy wybierze procedurę odwoławczą wtedy jego los, jego spawa jest w rękach Stolicy Apostolskiej – powiedział ks. Henryk  Zieliński.

Przypomnijmy ks. Wojciecha Lemańskiego z  urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy usunął ks. abp. Henryk Hoser, biskup diecezjalny warszawsko-praski.

Ks. na blogu krytykował, przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych m.in. za dokument bioetyczny Episkopatu, przeciwstawiający się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka.

RIRM 

drukuj