fot. PAP/EPA

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła – 31 arcybiskupów metropolitów mianowanych w ubiegłym roku otrzymało z rąk Ojca Świętego Franciszka paliusze. To znak łączności ze Stolicą Apostolską. „Pasterze nie żyją dla samych siebie, ale dla owiec” – podkreślał papież w czasie Mszy św. sprawowanej w Bazylice Świętego Piotra.

Kiedy uważamy się za lepszych od innych, to jest początek końca – podkreślał w czasie homilii Ojciec Święty Franciszek. Świętość – jak mówił papież – nie polega na wynoszeniu się, ale na uniżeniu się.

– Pan nie czyni cudów z ludźmi uważającymi siebie za sprawiedliwych, ale z tymi, którzy wiedzą, że są potrzebującymi. Nie pociągają Go nasze umiejętności i nie dlatego nas kocha. Miłuje nas takimi, jakimi jesteśmy i szuka ludzi, którzy samym sobie nie wystarczają, ale są gotowi otworzyć przed Nim swoje serca. Takimi byli Piotr i Paweł, przejrzystymi wobec Boga – powiedział papież.

Obaj pomimo wielu słabości odważne kroczyli za Chrystusem. To w nim odnaleźli przebaczenie.

– Odnajdujmy nasze korzenie w codziennej relacji z Jezusem i w mocy Jego przebaczenia. Jezus pyta także ciebie, podobnie jak Piotra: „Kim dla ciebie jestem?” „Czy ty mnie kochasz?”. Pozwólmy, aby te słowa weszły do naszych serc i rozpaliły pragnienie nie zadowalania się minimum, abyśmy i my byli żyjącymi świadkami Jezusa – zaznaczył Ojciec Święty.  

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła papież tradycyjnie na znak łączności biskupów ze Stolicą Apostolską wręczył metropolitom paliusze.

– Paliusz przypomina owcę, a pasterz jest powołany do niesienia jej na ramionach: jest to znak, że pasterze nie żyją dla samych siebie, ale dla owiec. Jest to znak, że aby je posiąść, trzeba utracić, oddać swe życie – mówił papież Franciszek.

Paliusze otrzymało 31 arcybiskupów metropolitów mianowanych w ubiegłym roku. Pochodzą oni z 24 krajów świata. Papież tradycyjnie też w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi – Miastu i Światu.


TV Trwam News/RIRM

drukuj