fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Ojciec Święty bardzo dobrze pokazuje, na czym polega chrześcijańska otwartość na drugiego człowieka

Mija 6. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Mimo 83 lat w dalszym ciągu kontynuuje dzieło ewangelizacji i pozostaje otwarty na ludzi, podróżując do nich po świecie. Kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieża Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Machniak przekonuje w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, że Ojciec Święty bardzo dobrze pokazuje, na czym polega chrześcijańska otwartość na drugiego człowieka.

Już sam wybór Ojca Świętego Franciszka był ogromnym zaskoczeniem. Wszyscy spodziewali się pewnego rodzaju przełomu, a ten objawił się w podstawowych decyzjach, jak choćby miejsce zamieszkania papieża.

– To papież o korzeniach europejskich, ale wychowany w kulturze latyno-amerykańskiej. Wszyscy mówili, że będzie to przełomowe. Przyjął imię Franciszka, a św. Franciszek odmienił Kościół swoją postawą, radykalizmem ewangelicznym. Od samego początku nas zaskakiwał. Po pierwsze, zamieszkał u św. Marty – to takie hospicjum, hotel za Bazyliką św. Piotra. Pamiętajmy, że papieże mieszkali w Pałacu Apostolskim. To zmieniło sposób kontaktowania się z Ojcem Świętym i jego sposób bycia – zszedł na dół ze szczytu – mówi ks. prof. Jan Machniak.

Jego pontyfikat jest poniekąd kontynuacją tego, co rozpoczął Jan Paweł II i podtrzymał Benedykt XVI.

– Papież Franciszek w różnych wymiarach kontynuuje pontyfikaty swoich poprzedników. Bo kiedy popatrzymy na Światowe Dni Młodzieży, to Ojciec Święty wziął udział od razu w tym wydarzeniu w Rio de Janeiro, Krakowie, Panamie. Papież wszedł w tę misję Piotra naszych czasów – wskazuje kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieża Jana Pawła II w Krakowie.

Bo to właśnie Jan Paweł II pokazał, że papież może i powinien być dla wszystkich. Polak podróżował po świecie, by modlić się wspólnie z wiernymi Kościoła, zanosić im Boga i radość.

– Kontynuuje podróże, choć to dla niego trudne, bo to już 83. rok jego życia. Wybiera te kraje, które nazywa marginesem współczesnego świata i podejmuje dialog z islamem. Uważa, że Kościół musi być otwarty również na tę religię. Udało mu się spotkać także z patriarchą Moskwy Cyrylem. Spotkali się na Hawanie, ale sam fakt, że to spotkanie miało miejsce, to już jest wielka sprawa – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

– Papież wczuł się także we współczesne problemy ludzi. Mówił, że w Ameryce Południowej jest problem niezawierania związków małżeńskich, współżycie, posiadanie dzieci i niestabilność osób, które wchodzą w związek. W Europie to rozwody. Aż 50 proc. na Zachodzie i 30 w Polsce, a tendencja nadal jest wzrostowa – dodaje.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl