fot. twitter.com/AgropolskaPL

Wyniki audytu KE: Polska wołowina jest zdrowa

Polska wołowina jest zdrowa – takie wnioski płyną po przeprowadzonym audycie Komisji Europejskiej oraz polskich kontrolerów. Po wykryciu w lutym nielegalnej ubojni pojawiły się co do tego wątpliwości.  

Po wykryciu nielegalnej ubojni bydła w Ostrowi Mazowieckiej, w całej Polsce ruszyły kontrole jakości. 

– Skontrolowano wtedy 366 podmiotów, w tym 2 zakłady wtedy zostały zamknięte – powiedział Główny Lekarz Weterynarii dr Paweł Niemczyk.

Audyt przeprowadziła także Komisja Europejska. W środę wyniki przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi 

– Te wyniki kontroli nie wskazują, by gdziekolwiek było zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa obywateli, by to mięso było niebezpieczne dla zdrowia – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W najbliższy poniedziałek spotka się w tej sprawie z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa.

– Wszystkie działania, które szkodzą wizerunkowi polskich żywności musimy wyjaśniać, by odzyskać zaufanie konsumentów i zapewnić, że polska wołowina będzie miała poczesne miejsce na rynku polskim i międzynarodowym – dodał minister rolnictwa.

Wprawdzie w kilku ubojniach pojawiły się niedociągnięcia, ale głównie dotyczyły niekompletnej dokumentacji. Dlatego wkrótce ulegnie zmiana w ustawie o weterynarii. Resort rolnictwa właśnie kończy prace nad projektem.

– Ta ustawa w ciągu kilkunastu najbliższych dni trafi do Rady Ministrów. Trwają wyliczenia, ile tych etatów jest potrzebnych – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.  

Chodzi o etaty nowych lekarzy. Nadzór nad żywnością będą sprawowali teraz lekarze urzędowi, a nie lekarze wolnej praktyki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj