fot. pixabay.com

ETS do poprawki

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałek spotkała się w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej, Fransem Timmermansem. Tematem rozmów była konieczność przeprowadzenia reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.

Założeniem systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 jest doprowadzenie do transformacji gospodarki. Temat ten jest trudny dla Polski. Jeżeli ulegniemy presji związanej z systemem handlu uprawnieniami do emisji, możemy mieć kłopoty. Jak mówiła minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, system ten „nie może być pozostawiony spekulantom finansowym”.

„Kluczowe dla nas jest, żeby wycofać jak najszybciej z rynku ETS instytucje finansowe. Nasz drugi postulat to rezygnacja z wycofywania bezpłatnych uprawnień i wyrównanie nierówności wewnętrznych. Zdecydowanie postulujemy, żeby pojawiły się mechanizmy kontrolne. Na dzień dzisiejszy Komisja Europejska jest bezradna i od strony formalno-prawnej nie ma żadnych możliwości ingerowania w ten rynek, argumentując, że jest to wolny rynek. Tymczasem nie powinien być to wolny rynek, jeśli ma to być element, który ma wpływać na transformację państw, zachęcać je do transformacji. Nie może być pozostawiony samemu sobie. Co więcej, nie może być pozostawiony spekulantom finansowym, którzy dzisiaj na tym rynku mają się bardzo dobrze” – zwracała uwagę szefowa resortu klimatu i środowiska.

W poniedziałek Anna Moskwa rozmawiała na ten temat z wiceprzewodniczącym KE, Fransem Timmermansem. Polska wysłała do Brukseli postulaty dotyczące Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. W ubiegłym tygodniu ponowiła pismo w tej sprawie. Minister klimatu podkreślała, że reforma ETS „to nie jest rozwiązanie, które powinno być inwazyjnie narzucane przez jedną grupę państw drugiej grupie”, ponieważ sytuacja ta ma ogromny wpływ na gospodarkę i ceny energii, a co za tym idzie, odbije się na kieszeniach Polaków. Dlatego – jak wskazywała – takie zmiany powinny mieć akceptację społeczną. Nasz kraj potrzebuje bowiem kilku dekad, żeby stać się gospodarką niskoemisyjną.

TV Trwam News

drukuj