fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Z. Ziobro o wniosku KE ws. nałożenia kar finansowych na Polskę: to agresja wobec naszego kraju i próba ograniczania suwerenności

Agresja wobec Polski i próba ograniczania suwerenności – tak o wniosku Komisji Europejskiej ws. nałożenia kar finansowych na Polskę mówi minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.  

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE orzekł, że nasz kraj powinien natychmiast zawiesić funkcjonowanie Izby.

Unijny komisarz sprawiedliwości, uzasadniając chęć karania Polski, podkreśla, że jego obowiązkiem jest obrona sędziów europejskich i dbałość o przestrzeganie prawa.

Polska odrzuca argumenty KE. Stoimy na jasnym i twardym stanowisku, że system dyscplinowania sędziów, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny, to wyłączna kompetencja kraju członkowskiego – podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Jest kolejnym przejawem agresji Komisji Europejskiej wobec Polski, próbą ograniczenia naszej suwerenności i zamachu na polski porządek prawny poprzez tego rodzaju decyzje procesowe. KE doskonale zdaje sobie sprawę, że nie ma prawa ingerować w sprawy ustrojowego organizowania sądownictwa przez kraje UE. Wynika to nie tylko wprost z litery traktatów unijnych, ale wynika to też z orzeczeń trybunałów konstytucyjnych wielu krajów UE – tłumaczy Zbigniew Ziobro.

Wiceszef resortu sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, ocenia, że Komisja Europejska blokuje bezprawnie Polsce fundusze i wnioskuje o kary. Jak dodaje, „organy UE po zatwierdzeniu budżetu UE ruszyły do bezprawnego ataku”.

W połowie sierpnia w odpowiedzi polskiego rządu do Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej napisano, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów. Rada Ministrów poinformowała również KE o planach likwidacji tej Izby w obecnej postaci.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj