fot. https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi: Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a nie ograniczenie stosowania środków ochrony roślin

We wtorek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Ryszard Bartosik, wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa w Brukseli. „Ograniczenie środków, mogłoby spowodować zmniejszenie produkcji żywności i będziemy rewidować to stanowisko na forum Unii Europejskiej” mówił polityk.

Rada Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej rozpatrywała kwestię obniżenia stosowania środków chemicznych w uprawie roślin.

My zwróciliśmy uwagę, że ocena skutków tych regulacji szczególnie w sytuacji wojny, obaw o wyżywienie społeczeństwa w Europie i na świecie jest niedostateczna – mówił Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

22 czerwca opublikowany został projekt rozporządzenia o „zrównoważonym stosowaniu środków ochrony roślin”. Komisja Europejska zaproponowała m.in. ograniczenie o 50 proc. stosowania chemicznych środków ochrony roślin do 2030 roku na poziomie Unii Europejskiej. W zależności od dotychczasowego poziomu zużycia na poziomie krajów członkowskich do 2030 roku redukcja ma wynosić 35proc., 50 proc lub 65 procent.

Nie wszystkie kraje można traktować jednakowo. Na wschodzie Unii Europejskiej środków ochrony roślin stosujemy mniej, w związku z tym cięcie o 50 proc. na poziomie całej Wspólnoty jest dla nas nie do przyjęcia. Mamy też wątpliwości co do produktów żywnościowych z importu, gdzie tego w ogóle się nie kontroluje i było to też niekonkurencyjne dla naszych towarów rolnospożywczych – podkreślił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Nagłe ograniczenie środków mogłoby spowodować zmniejszenie produkcji żywności.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl