fot. flickr.com

KE: w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc.; recesja najpłytsza w całej UE 

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 procent – tak wynika z letniej prognozy gospodarczej Komisji Europejskiej. Spadek dynamiki jest o 0,3 procent większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną tego roku. Mimo różnicy, recesja w Polsce ma być najmniejsza w całej Unii Europejskiej.  

W prognozach Komisji Europejskiej czytamy, że nasza gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale.

Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, uważa, że to wszystko za sprawą programów rządowych skierowanych m.in. do polskich przedsiębiorców. Ekspert dodał też, że nasza gospodarka miała dużą rezerwę jeszcze przed kryzysem.

– Polska radzi sobie bardzo dobrze, ponieważ przed kryzysem epidemiologicznym i idącym za nim kryzysem ekonomicznym mieliśmy bardzo dobre wskaźniki gospodarcze, mieliśmy bardzo niskie bezrobocie, mieliśmy zbilansowany budżet. To na skalę Unii Europejskiej jest ewenementem. Mieliśmy też w ryzach utrzymany deficyt budżetowy. Dobrym krokiem była tarcza antykryzysowa. Należy ją pogłębiać poprzez obniżkę podatków i rozważenie dobrowolnego ZUS, aby przedsiębiorcom pozwolić jak najlepiej działać – powiedział ekonomista.   

Komisja Europejska przedstawiła też prognozy dla całej strefy. Wynika z nich, że PKB zmniejszy się o 8,7 procent. Z kolei w 2021 roku będzie wyższe o ponad 6 procent.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl