fot. PAP/Marcin Onufryjuk

Min. Środowiska: odznaczenia za walkę z pożarem w BPN

„Ponad dwa miesiące od pożaru, przyroda w Biebrzańskim Parku Narodowym odradza się” – oznajmił minister środowiska Michał Woś. Szef resortu wręczył strażakom, leśnikom i pracownikom parku zaangażowanym w akcję gaśniczą honorowe odznaki.

To był największy pożar w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień objął ponad 5 tys. ha łąk i lasów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu blisko 1,5 tys. osób, pożar udało się sprawnie opanować. Akcja gaśniczo-ratownicza trwała tydzień.

– Dziękuję za ten wielki trud, za Państwa zaangażowanie w ochronę naszej przyrodniczej perełki i to perełki nie na skalę Polski czy Europy, ale na skalę światową, jako jednej z najważniejszych stanowisk dla ptactwa wodno-błotnego na świecie – mówił Michał Woś, minister środowiska.

Podczas spotkania w Goniądzu (woj. podlaskie) minister wręczył kilkunastu strażakom, leśnikom i pracownikom parku – zaangażowanym w akcję – honorowe odznaki.   „Dzięki temu zaangażowaniu, dziś, po ponad dwóch miesiącach od pożaru, możemy powiedzieć, że przyroda w Biebrzańskim Parku Narodowym odradza się” – dodał szef resortu środowiska.

– Ekosystem łąk bardzo sprawnie, dużo szybciej niż eksperci prowadzący inwentaryzację się spodziewali, dużo szybciej się odradza – akcentował minister.

Według opinii biegłego, przyczyną pożaru było umyślne podpalenie. Sprawca jest wciąż poszukiwany. Za jego ujęcie wyznaczono nagrodę. To 126 tys. zł.

TV Trwam News

drukuj