fot. PAP/Paweł Supernak

W. Buda: KE zgodziła się na warunki wynegocjowane w Krajowym Planie Odbudowy

Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy, zgodziła się na warunki, które tam wynegocjowaliśmy i teraz ten proces będzie zmierzał w kierunku, żeby dokonywać poszczególnych wypłat – mówił dziś minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Minister rozwoju i technologii w środę został zapytany o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

„KE zatwierdziła KPO, zgodziła się na warunki, które tam wynegocjowaliśmy i teraz ten proces będzie zmierzał w tym kierunku, żeby dokonywać poszczególnych wypłat. Widzę, jak inne kraje członkowskie mają również kłopoty wynikające nie z jakiejś złośliwości szczególnej, tylko zbiurokratyzowania całego procesu. Cztery państwa dopiero otrzymały płatności” – powiedział Waldemar Buda.

W ocenie ministra „na tym poziomie administracyjnym – to taka jest Komisja Europejska, taka jest Unia Europejska – działa bardzo powoli”.

„Teraz trwa podpisywanie umowy przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na podstawie tej decyzji i dopiero po tym będzie można złożyć wniosek. To podpisanie umowy też trochę trwa. Składam to na barki trochę bardzo mrówczej, powolnej działalności KE” – zaznaczył.

Waldemar Buda został zapytany także o słowa Ursuli von der Leyen, szefowej KE, odnośnie KPO w kontekście nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, likwidującej Izbę Dyscyplinarną. „Dziennik Gazeta Prawna” we wtorek opublikował wywiad z przewodnicząca KE, która powiedziała: „Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych”.

„Nowe prawo jest ważnym krokiem. Jednak, (…) z naszej wstępnej oceny wynika, że nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania środków z KPO i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności” – dodała.

„Doszło do jakiejś pomyłki, bo przewodnicząca Ursula von der Leyen mówi o kwestionowaniu statusu sędziów jednego przez drugiego, co jest dla mnie niewyobrażalne. Podczas negocjacji wielokrotnie wskazywaliśmy, że to jest niemożliwe do wprowadzenia i KE się z tym zgodziła. Myśmy poczynili pewne ustępstwa na rzecz możliwości weryfikowania niezawisłości, niezależności, ale nigdy nie statusu sędziego, bo to wynika z prerogatywy prezydenta i to nie podlega żadnym dyskusjom” – powiedział Waldemar Buda.

Dodał, że „powinniśmy mieć lada moment jakieś sprostowanie ze strony rzecznika KE”.

„Wkradł się lapsus albo w tłumaczeniu po stronie »Dziennika Gazeta Prawna«, albo po stronie samej szefowej KE” – powiedział minister rozwoju i technologii.

Jak podkreślił Waldemar Buda, „status sędziego nie może być absolutnie kwestionowany i nigdy nie będzie”.

„KE wielokrotnie przyznawała, że tego nie oczekuje, więc doszło tutaj do jakiejś pomyłki. Mam nadzieję na jakąś reakcję rzecznika KE w tej sprawie” – stwierdził Waldemar Buda.

Dodał, że cały czas dyskusje z Brukselą trwają na poziomie technicznym i politycznym.

15 lipca 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent – kierując w lutym tego roku projekt do Sejmu – podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz „danie rządowi narzędzia” do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. Zmian w Sądzie Najwyższym oczekiwała Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lipca 2021 roku. KE między innymi od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła między innymi że polski KPO „zawiera tzw. kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”. 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl