KE przedstawi warianty budżetu Unii Europejskiej

W środę Komisja Europejska przedstawi kilka wariantów wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Dokument ma ułatwić unijnym przywódcom podjęcie odpowiedniej decyzji. Pewne jest to, że w związku z Brexitem pieniędzy będzie mniej.

Jedną z kwestii do rozstrzygnięcia ma być łączenie dostępu do finansów z praworządnością. Propozycji takiej podczas niedawnej wizyty w Brukseli sprzeciwiał się Jacek Czaputowicz, szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Europoseł Marek Jurek podkreślił, że unijne pieniądze powinny być przede wszystkim dzielone w sposób obiektywny.

– Polska powinna dbać o to, żeby, po pierwsze, budżet Unii Europejskiej był dzielony według kryteriów obiektywnych. Po drugie, powinna wyraźnie pokazywać, że jest bardzo poważnym nadużyciem władzy, czy wykorzystywaniem przewagi politycznej, próba ograniczenia należnych środków dla państw, których polityka się nie podoba najsilniejszym państwom w UE. Nie powinniśmy zwiększać władzy Unii, a tym bardziej dawać do tego finansowych instrumentów. Taki charakter ma próba otwierania wymiaru militarnego w działalności Unii Europejskiej – zaznaczył polityk.

Komisja Europejska ma przedstawić unijny budżet 2 maja. Prace nad nim są szczególnie trudne w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz pojawienia się wydatków na nowe cele. Chodzi m.in. o migrację czy obronność.

Bruksela szacuje, że w wyniku Brexitu w rocznych dochodach Wspólnoty zabraknie około 13 mld euro. Nowe zadania miałyby natomiast kosztować budżet 10 mld euro każdego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl