fot. PAP/Jacek Turczyk

Łotwa: Prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu 13 głów państw UE

W środę po godz. 23.00 czasu lokalnego delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wylądowała na lotnisku w Rydze. Dziś, wraz z 12 innymi głowami państw europejskich, polski prezydent weźmie udział w spotkaniu tzw. Grupy Arraiolos.

Głównym tematem rozmów prezydentów, które będą toczyć się w Pałacu w Rundale, w łotewskim regionie Semigalii, będą – jak mówił PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski – „kwestie twardych i miękkich zagrożeń dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie”, a także aktualnych wyzwań geopolitycznych i problemów społecznych na Starym Kontynencie.

Obok prezydenta RP w spotkaniu mają wziąć udział przywódcy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Grecji, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Słowenii oraz Włoch.

Na marginesie szczytu planowane jest ponadto bilateralne spotkanie polskiego prezydenta z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Tematem ich rozmowy mają być m.in. kwestie dwustronne, przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj