fot. prezydent.pl

Ustawa o Funduszu Polskiej Nauki czeka na podpis prezydenta

Na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi ustawa o utworzeniu Funduszu Polskiej Nauki, czyli nowego mechanizmu finansowania badań naukowych i prac rozwojowych. Za jej zapisami opowiedział się wczoraj Senat. Fundusz Polskiej Nauki powstanie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zostanie dofinansowany kwotą 500 mln zł, poprzez obniżenie funduszu statutowego BGK.

Z Funduszu finansowana ma być nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy. WIB zorganizuje pracę zespołów badawczych, które będą pracować nad projektami ważnymi dla rozwoju państwa. O innowacyjności tego rozwiązania mówił w Senacie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

– Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że jest ono długofalowe. Niestety zasady funkcjonowania budżetu państwa powodują, że każda z naszych agencji działa w krótkich terminach, czyli rocznie maksymalnie 2-3 letnich. Nie jesteśmy w stanie uchwalić budżetu na 10 lat. W tym przypadku sięgamy po instrument powołania funduszu, który zostanie zasilony jednorazowo z funduszu statutowego Banku Gospodarstwa Krajowego, czyli do tego funduszu zostanie przekazane 500 milionów złotych, które następnie będzie stopniowo wypłacało środki zespołom badawczym, które wyłonione zostaną przez operatora – powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego

Taka formuła ma pomóc w finansowaniu badań zorientowanych na komercjalizację, ważnych dla realizacji strategii rozwoju państwa. Zmiany przygotował resort nauki. Teraz czekają one na podpis prezydenta.

RIRM

drukuj