fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent A. Duda: Żaden rolnik poszkodowany przez suszę nie pozostanie bez pomocy państwa

Żaden rolnik poszkodowany przez suszę nie pozostanie bez pomocy państwa – zapewnia prezydent Andrzej Duda. Gospodarze w całej Polsce obawiają się o swoją przyszłość i wyczekują deszczu.

Jest sucho – potwierdzają to rolnicy ze wszystkich regionów Polski.

– Uprawiam ziemię od kilkudziesięciu lat i nie pamiętam, żeby o tej porze było tak sucho – mówi Pan Dariusz z Lubelszczyzny.

Podobnie jest na Kaszubach – wskazuje wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Polak.

– Już dzisiaj widzimy, że rośliny mają znaczne niedobory wody i te wschody są dość różne w zależności od nachylenia, w zależności od klasy gruntu i położenia – wyjaśnia Andrzej Polak.

Suszy obawiają się też sadownicy z okolic Grójca z którymi spotkał się prezydent Andrzej Duda. Decydujące będą majowe opady, na które wszyscy czekają. Dlatego głowa państwa apeluje o rozsądne gospodarowanie wodą.

– Mądra gospodarka wodna jest naszym wielkim celem, bo widzimy, że bez wątpienia klimat się nam zmienia – powiedział na spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Samo oszczędzanie wody nie wystarczy. Konieczne są również duże inwestycje w retencje. W najbliższym czasie odbędzie się 600 przetargów na niewielkie obiekty hydrologiczne w całej Polsce.

– W ciągu 3-4 miesięcy od rozstrzygnięcia przetargu będą już te zbiorniki, tamy, śluzy, jazy będą funkcjonowały – zapewnia szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W dłuższej perspektywie w całej Polsce powstanie dziewięć dużych zbiorników retencyjnych oraz trzydzieści średnich.

– Takie zbiorniki będą na rzekach – zarówno poldery, jak również pod piętrzenie jezior i stawów. To wszystko ma zwiększyć retencje w Polsce – zapewnia minister Jan Krzysztof Ardanowski.

O przygotowanie specjalnej tarczy antykryzysowej dla rolników apeluje kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska wytyka też rządowi opóźnienia w wypłacie pomocy suszowej za ubiegły rok.

– Do tego roku właściwie tylko jedna trzecia rekompensat tym rolnikom została przekazana – podkreśla Małgorzata Kidawa-Błońska.

W związku z trudną sytuacją, resort rolnictwa przyspieszył wszystkie wypłaty dla rolników, również za ubiegłoroczną suszę. W najbliższych dniach rekompensaty suszowe trafią do 91 tysięcy rolników. Prezydent zapewnia, że gospodarze zawsze mogą liczyć na pomoc.

– Jeśli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy – zapewnia prezydent Andrzej Duda.

Rolnicy nie przetrwają bez wsparcia konsumentów, którzy powinni wybierać tylko polską żywność. Mimo zapowiadanej suszy, nie ma obaw o jej dostępność. Jeśli pojawią się niedobory, ograniczany będzie eksport.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl