fot. twitter.com/SzumowskiLukasz

Minister zdrowia chce poszerzyć badania profilaktyczne

Minister zdrowia chce poszerzyć badania profilaktyczne. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Łukasz Szumowski wskazuje, że w standardzie powinno się znaleźć m.in. badanie poziomu cukru, USG piersi czy cytologia. Zaznacza, że badania profilaktyczne mogłyby być nadzorowane przez lekarzy pierwszego kontaktu. Mieliby oni możliwość uzyskania specjalnego finansowania na ten cel.

Poseł i lekarz Krzysztof Ostrowski mówi, że tę propozycję można podsumować w trzech słowach.

Nareszcie, nareszcie, nareszcie! Poziom finansowania badań profilaktycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Wszelkie działania zmierzającego do tego, żeby lepiej finansować profilaktykę, żeby ją skutecznie finansować […] są znakomitym pomysłem […] – wskazuje Krzysztof Ostrowski.

Propozycje Łukasza Szumowskiego mogą wyjść także naprzeciw części postulatów organizacji pacjenckich. W poniedziałek zaapelowały one o stworzenie Pakietu Szumowski plus, czyli m.in. zagwarantowania pacjentom dostępu do diagnostyki i leczenia w określonym czasie oraz informacji o tym, jak poruszać się w systemie.

Z kolei przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel wystosował dziś list do premiera, w którym apeluje o spotkanie. Zaznaczył, że związek wciąż czeka na stworzenie kompleksowego programu naprawy publicznej ochrony zdrowia.

 

RIRM

drukuj