fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Śląsk: spadek liczby zachorowań na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne cztery osoby. Spada natomiast liczba zakażeń na Śląsku. Także blisko 70 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie COVID- 19, już wyzdrowiało.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 205 osób.

– Z czego najwięcej, ale co cieszy, bo jednak bardzo mało zachorowań na Śląsku – 49. Takiej małej fali zachorowań na Śląsku nie notowaliśmy od wielu tygodni. Dzisiaj to województwo śląskie w naszych statystykach nie odstaje już znacząco od pozostałych województw – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wskazał, że blisko 70 proc. osób, które zachorowały już wyzdrowiało.

– Mamy chyba po raz pierwszy do czynienia z sytuacją, gdzie dwa razy więcej osób wyzdrowiało niż zachorowało. Około 550 osób zaraportowaliśmy w weekend jako osoby chore, natomiast w granicach 1000 były to osoby zdrowe – zaznaczył.

Spadł także współczynnik reprodukcji wirusa. Dzisiaj wynosi on 0,98.

– Co oznacza nie mniej nie więcej, że epidemia  w tym momencie, zgodnie z tym najnowszym raportem, nam się ogranicza. Mówimy o ograniczaniu epidemii, o schodzeniu tej krzywej epidemicznej w przypadku, kiedy liczba zachorowań, ten współczynnik reprodukcji jest poniżej jednego – dodał Wojciech Andrusiewicz.  

Jeszcze dziś zostanie opublikowane rozporządzenie mówiące, że 12 lipca w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia oraz kobiety w ciąży.

TV Trwam News

drukuj