PAP/Andrzej Grygiel

Wkrótce kolejne badania przesiewowe wśród górników kopalni „Chwałowice” na Śląsku

Cała około 2,8-tysięczna załoga rybnickiej kopalni Chwałowice będzie przebadana na obecność koronawirusa – zdecydował wojewoda śląski. Dotychczas przetestowano kilkuset pracowników tej kopalni – łącznie zakażonych jest tam obecnie 106 osób. Kolejne badania rozpoczną się we wtorek.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, decyzja o przebadaniu kolejnych pracowników rybnickiego zakładu to następstwo badań przesiewowych wykonanych w miniony piątek – wśród 318 testowanych osób, potwierdziły one 40 zakażeń.

Wcześniej przetestowano całą załogę innej kopalni Polskiej Grupy Górniczej – „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej, gdzie zakażonych jest obecnie 453 górników. W poniedziałek są tam prowadzone kolejne testy – mają one potwierdzić, czy choroba nie rozwinęła się u osób, które wcześniej miały wyniki ujemne. W innej kopalni PGG – „Marcel” w Radlinie – zachorowało dotąd 56 osób.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2641 pracowników (od niedzieli wzrost o 10), z których ok. 72 proc. (1925 osób) to ozdrowieńcy. Choruje 716 pracowników, a 919 jest w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w poniedziałek przybył jeden nowy przypadek zakażenia – w kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4055 osób, a wyzdrowiały 3954 (97,5 proc.). 43 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 101 górników.

W prywatnej kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach do poniedziałku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 46 osób, a nadal choruje 230 – od soboty nie przybyło nowych przypadków. 121 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

Jak wynika ze statystyk kopalń, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1047 górników – 716 z PGG, 230 z kopalni „Silesia” i 101 z JSW.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 7,5 tys. górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni „Silesia”. Dotąd wyzdrowiało przeszło 6,5 tys. pracowników kopalń, czyli ok. 85 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 16 tys. 718 osób (w poniedziałek poinformowano o 146 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 395 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 tys. 137 osób, czyli ponad 84,5 proc. wszystkich zakażonych.

PAP

drukuj