fot. PAP

Śląsk dołącza do protestu przeciwko janosikowemu

W tym roku kłopot ze spłatą zobowiązania ma województwo mazowieckie, które do tej pory najgłośniej sprzeciwiało się daninie na rzecz biedniejszych województw. Tymczasem kryzys zaczyna obejmować także Śląsk.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, były wicemarszałek województwa, odnosząc się do sprawy podkreśla, że wbrew zapewnieniom premiera kryzys się nie skończył.

– Według danych Regionalnej Izby Obrachunkowej podatek CIT był niższy na Mazowszu o 58%. Podatek od osób fizycznych PIT zmalał o 62%. To są tak gigantyczne spadki, że Mazowsze jest województwem  zbankrutowanym. W ostatnich dniach z 50 mln  należność subwencji, która powinna być spłacona w trzecim kwartale roku 2013 Mazowsze poinformowało, że przeleje kwotę 980 tys. To jest sytuacja katastrofalna. Można się zaśmiać nad słowami premiera, który mówi, że kryzys się skończył – powiedział pos. Arkadiusz Czartoryski.

Dodatkowo, jak dodaje poseł, teraz okazuje się  że kryzys zaczyna dotykać także inne województwa.

– Kryzys zaczyna obejmować także Śląsk. Dlatego Śląsk chce się przyłączyć do tego protestu. Prace nad nowelizacją ustawy o nowelizacji janosikowego są w powijakach. Nie wiadomo co się rodzi w gabinetach rządu PO i PSL, co z tego wyjdzie, jaka będzie propozycja. Na pewno nie przelanie przez Mazowsze kwoty 50 mln zł to jest poważny problem finansowy dla pozostałych województw. Przyłączenie się Śląska pogłębi sytuację samorządów wojewódzkich. W praktyce oznacza to mniej pieniędzy dla szkół, instytucji prowadzonych dla kultury – dodał pos. Arkadiusz Czartoryski.

 

RIRM

 

drukuj