Problemy z jakością wody na Śląsku

Skutki awarii, która doprowadziła do zmętnienia wody w wodociągach, mogą odczuwać mieszkańcy Bytomia, Radzionkowa, Piekar Śląskich i Świerklańca. Woda nadaje się do celów gospodarczych. Płukanie głównych odcinków sieci ma potrwać do poniedziałkowego wieczora.

Jak poinformował Piotr Biernat, rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które dostarcza wodę do miast aglomeracji katowickiej, powodem problemów są prace na sieci magistralnej w Tarnowskich Górach w dzielnicy Repty. – Sieć musi zostać teraz przepłukana – wskazał Biernat.

Według informacji służb GPW główne magistrale mają zostać przepłukane do poniedziałkowego wieczora.

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne podało w komunikacie, że wskutek prac na sieci wodociągowej GPW zmętnienie wody wystąpiło w centrum Bytomia, na osiedlu Arki Bożka i w dzielnicy Stroszek. Mieszka tam łącznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Z kolei służby bytomskiego magistratu przekazały, że wskutek zanieczyszczenia wodociągów woda nadaje się tylko do prac gospodarczych. Miasto podało też, że awaria nastąpiła wskutek prac mających na celu zwiększenie ciśnienia wody.

Według szczegółowej informacji przekazanej przez GPW w związku z koniecznością prac na sieci magistralnej w Reptach od ponad tygodnia zmniejszano wydajność jednej z pobliskich przepompowni (o nazwie Staszic). Aby zapewnić dostawy wody jednocześnie zwiększano wydajność i ciśnienie robocze stacji uzdatniania wody Bibiela.

Niestety, okazało się, że w wyniku zwiększenia przepływu wody w magistralach z Bibieli w kierunku Świerklańca, Piekar Śląskich, Radzionkowa i Bytomia doszło do pogorszenia jakości przesyłanej wody. Pogorszenie było efektem porwania nieskrystalizowanych osadów związków mineralnych (głównie żelaza i manganu) ze ścian przewodów wodociągowych – podało GPW.

Aby ograniczyć to zjawisko, w niedzielę zdecydowano o ponownym zwiększeniu wydajności przepompowni Staszic i ograniczeniu wydajności stacji Bibiela. Po przeprowadzeniu tej regulacji możliwe będzie przeprowadzenie lokalnego płukania sieci wodociągowej.

Wstępnie przewidujemy likwidację skutków zjawiska w sieci magistralnej do końca dnia jutrzejszego. W zależności od wyników kolejnych badań jakości wody i informacji o aktualnej sytuacji z lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych będą podejmowane dalsze działania – podały w niedzielę służby GPW.

GPW przekazało też, że na prośbę miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowego z Piekar Śląskich zorganizowano zastępczą dostawę wody beczkowozami.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Dostarcza wodę – poprzez lokalne spółki wodociągowe – mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego, w sumie ok. 3,5 mln osób.

PAP

drukuj