fot. visegradgroup.eu/pl

Szefowie obrony V4 o siłach zbrojnych w czasach pandemii

Budowa zdolności obronnych, rozwój wojsk cybernetycznych, wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz współpraca sił zbrojnych w warunkach pandemii – to tematy rozmów szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się we wtorek w podwarszawskim Pruszkowie.

„Cieszę się, że mimo obecnej sytuacji pandemicznej w Europie mogliśmy się spotkać osobiście i przedyskutować sprawy ważne dla regionu” – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, który przewodniczył spotkaniu.

Wzięli w nim udział jego odpowiednicy z Czech, Słowacji i Węgier.

Szef SGWP podkreślił, że wobec ograniczeń, jakie wymusiła pandemia, która uniemożliwiła wiele rzeczywistych działań, „znaczenie cyberprzestrzeni dramatycznie wzrosło”.

„Dlatego współpraca Grupy Wyszehradzkiej w cyberprzestrzeni na poziomie militarnym została wzmocniona i stała się nie tylko częścią naszego codziennego życia, ale i naszej codziennej służby” – zauważył generał.

„Jak wiemy, dużo się dyskutuje o wysiłkach krajów sojuszniczych i sprzymierzonych w celu zwiększenia zdolności NATO i EU” – podkreślił Andrzejczak.

Dlatego – dodał – jednym z tematów dyskusji było przygotowanie grupy bojowej V4, która ma być gotowa do działań pod flagą Unii Europejskiej w 2023 roku. „To jasno pokazuje, że współpracujemy także, by podejmować ważne inicjatywy w ramach UE” – zaznaczył.

„Wymieniliśmy nasze przemyślenia dotyczące operacyjnego rozmieszczania sił V4 w kontekście odpowiedzi NATO i UE na zagrożenia bezpieczeństwa. Dyskutowaliśmy rolę krajów V4 w Siłach Odpowiedzi NATO i w Inicjatywie Gotowości, które są kluczowe dla wschodniej flanki. Omawialiśmy też obecny stan zdolności cybernetycznych na poziomie narodowym” – relacjonował szef SGWP. Dodał, że Polska dzieli się doświadczeniami z budowy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

„Rozmawialiśmy o cyberobronie jako nowej domenie operacyjnej i wymieniliśmy poglądy na to, jak każdy kraj może się przyczynić do rozwoju zdolności cybernetycznych V4” – powiedział.

Jednym z głównych tematów spotkania były współpraca, szkolenie i ćwiczenia.

„Rozmawialiśmy o operacjach transgranicznych i mobilności wojsk, które zwiększyłyby efektywność i gotowość sił” – dodał generał Andrzejczak.

„Z powodu restrykcji związanych z pandemią wiele ćwiczeń było o wiele mniejszych niż planowaliśmy. Jednakże, mając na uwadze doświadczenia zdobyte od początku pandemii, chciałbym ogłosić, że nasze wojska są gotowe do wielonarodowych i sojuszniczych ćwiczeń zgodnie z planem szkoleń i ćwiczeń V4” – zadeklarował.

„Ważne, by pamiętać, że każde z nich jest zaplanowane, transparentne i ma defensywny charakter” – podkreślił.

Jak zaznaczył szef SGWP, doświadczenia z pandemii pokazały, że ściślejsza współpraca „jest potrzebna i nieunikniona”, a wobec negatywnego wpływu pandemii na budżety poszczególnych państw, „kluczowe jest, aby wypracować wspólne wymagania operacyjne dotyczące wybranego sprzętu wojskowego”, co pozwoliłoby zwiększyć wspólne zdolności obronne.

Generałowie będą kontynuować rozmowy w środę w Sztabie Generalnym. Odwiedzą też 1. Warszawską Brygadę Pancerną w warszawskiej Wesołej. Dołączy do nich szef Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Rusłan Chomczak.

Polska sprawuje prezydencję w V4 od lipca br. do czerwca 2021.

PAP

drukuj