fot. pixabay.com

Australia: Miliarderzy podwoili swoje fortuny podczas pandemii koronawirusa

Podczas gdy pandemia koronawirusa to okres cierpienia dla wielu Australijczyków, bogacze zostali uchronieni przed ekonomicznym ciosem spowodowanym pandemią. Wielu miliarderów zgłosiło wzrost swego osobistego majątku – informuje australijski portal News.com.

Według indeksu miliarderów Bloomberga najbogatsi Australijczycy zobaczyli, że ich fortuny wzrosły aż o 86,4 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Przebili tym samym wyniki najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Wielkiej Brytanii – informuje News.com.

Wzrost cen surowców, w tym rudy żelaza, w czasie pandemii pomógł magnatom górniczym, takim jak Gina Rinehart i Andrew Forrest, podwoić majątek w 2020 roku. Jednak wielu innych miliarderów, właścicieli firm, które pobierały zasiłki JobKeeper i notowały skoki zysków podczas pandemii, zgłosiło znaczący wzrost swojego osobistego bogactwa – informuje News.com.

Dr Andrew Leigh, poseł Australijskiej Partii Pracy (ALP), uważa, że firmy powinny być zmuszone do oddania pomocy rządowej podatnikom, jeśli w czasie pandemii odnotowały zyski. W tym kontekście podał przykład takich firm jak Harvey Norman i Premier Investments, które łącznie zgarnęły ponad 90 milionów dolarów w ramach zasiłków JobKeeper i nie deklarowały publicznie, że zwrócą te fundusze.

„Od czasu uderzenia COVID-19 typowy australijski miliarder zobaczył, że jego majątek prawie się podwoił, a co najmniej 11 z nich to znaczący udziałowcy w firmach, które otrzymały JobKeeper i wykorzystały go do wypłaty dywidendy” – zauważył dr Andrew Leigh.

„W tym samym czasie australijscy pracownicy byli zwalniani lub skrócono im czas pracy. W tej chwili milion Australijczyków nie ma pracy, a kolejny milion chce dłużej pracować” – podkreślił.

Wiele firm publicznych, takich jak Domino’s, Super Retail Group i Nick Scali zobowiązało się do zwrotu fiskusowi płatności z tytułu JobKeeper.

Dane pokazują, że prezes Harvey Norman, Gerry Harvey, w ciągu 12 miesięcy powiększył swój majątek z 2,32 mld dolarów do 2,91 mld dolarów. W trakcie pandemii jego firma otrzymała 22 mln dolarów w płatnościach JobKeeper, które w większości zostały przekazane indywidualnym franczyzom, spełniającym warunki dotyczące obrotu w celu uzyskania dostępu do rządowego programu.

Miliarder Solomon Lew, który jest prezesem Premier Investments, poinformował, że w ciągu ostatniego roku jego indywidualny majątek skoczył z 2,51 mld dolarów do 2,7 mld dolarów. Premier Investments oświadczył, że żadne z jego świadczeń JobKeeper nie zostało przeznaczone na wypłatę premii dla kadry kierowniczej ani dywidendy.

PAP

drukuj