Autorstwa vorwerk - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1583827

Lubuskie: W Żaganiu uczczono 77. rocznicę „Wielkiej ucieczki”

W Żaganiu (woj. lubuskie) uczczono w środę 77. rocznicę ucieczki alianckich jeńców z niemieckiego obozu dla lotników Stalag Luft 3. W tym roku, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, obchody miały skromny charakter. Nie było zgromadzenia i uroczystego apelu.

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, przekazał, że w południe przy pomniku na terenie muzeum złożono wiązanki kwiatów i zapalano znicze.

„W tym samym czasie nad Żaganiem przeleciał na niskim pułapie myśliwiec F-16 Polskich Sił Powietrznych z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, symbolicznie oddając cześć uczestnikom wydarzenia sprzed 77 lat” – powiedział Marek Łazarz.

W Żaganiu rocznice „Wielkiej ucieczki” są obchodzone od wielu lat. Pamięć o tym wydarzeniu jest szczególnie kultywowana przez Brytyjczyków, gdyż to właśnie z tego kraju było najwięcej lotników, którzy podjęli próbę ucieczki ze Stalagu Luft 3. Ich następcy od lat biorą udział w obchodach rocznicowych, ale tym razem pandemia im to uniemożliwiła.

Historia brawurowej ucieczki miała swój początek wiosną 1943 r. w Stalagu Luft 3 w Żaganiu (wówczas Sagan) – jednym z niemieckich obozów jenieckich na terenie tego miasta. Zawiązał się w nim wówczas „Komitet X”, na czele którego stanął mjr RAF Roger J. Bushell. Jego zadaniem było zorganizowanie ucieczki 200 jeńców.

Przygotowania obejmowały m.in. kopanie trzech tuneli, które nazwano „Tom”, „Dick” i „Harry”. Cały wysiłek skupiono jednak na „Harrym” – tunel znajdował się około 9 m pod ziemią i miał ponad 100 metrów długości.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. podkopem wydostało się 76 jeńców. W wyniku zarządzonej akcji poszukiwawczej Niemcy złapali 73 uciekinierów. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Byli to Norwegowie: Per Bergsland i Jens Muller oraz Holender Bram van der Stok.

Na rozkaz Hitlera straconych zostało 50 uczestników ucieczki. Pochodzili z: Wielkiej Brytanii, Kanady, RPA, Australii, Nowej Zelandii, Norwegii, Litwy, Belgii, Holandii, Francji, Czech, Grecji. Na liście rozstrzelanych znalazło się także sześciu Polaków.

Wydarzenie to przeszło do historii jako „Wielka Ucieczka”. W 1963 roku doczekało się ekranizacji w postaci hitu kinowego „Wielka ucieczka” z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem. Powstało także wiele filmów dokumentalnych na ten temat.

Na terenie muzeum znajduje się replika tunelu ucieczkowego o długości ok. 30 metrów. Zrekonstruowano jeden z obozowych baraków i wieżę wartowniczą. W miejscu, gdzie było wyjście z tunelu „Harry”, stoi teraz pamiątkowy obelisk.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl