fot. wikipedia.org

Watykańskie archiwa potwierdzają, że Pius XII był mocno zaangażowany w pomoc Żydom w czasie II wojny światowej

Pierwsze odtajnione dokumenty z watykańskich archiwów potwierdzają, że papież Pius XII był bardzo mocno zaangażowany w pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Niestety sowieckie kłamstwo o tym, że Ojciec Święty kolaborował z Niemcami jest dalej powielane.

Stolica Apostolska odtajniła archiwa dotyczące Ojca Świętego Piusa XII.

– Kościół nie boi się historii. Wręcz przeciwnie, Kościół kocha historię i chciałby ją kochać coraz bardziej i lepiej, tak jak kocha ją Bóg. Papież Franciszek powiedział to niecały rok temu podczas spotkania z oficerami archiwum apostolskiego, w którym powierzył badaczom to dziedzictwo dokumentalne – powiedział Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Pius XII stał na czele Kościoła w czasie II wojny światowej, od 1939 do 1958 roku. Przez lata był oskarżany o kolaborację z hitlerowskimi Niemcami.

– Wiemy z zeznań np. byłego wysokiego funkcjonariusza rumuńskiej bezpieki, który powiedział po upadku muru berlińskiego, że cała sprawa była od początku montowana przez KGB, aby oczernić osobę Piusa XII – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN.

A prawda jest zupełnie inna. W czasie, gdy świat milczał o niemieckich zbrodniach Papież niósł efektywną pomoc. Te fakty – jak podkreślał prof. Grzegorz Kucharczykbyły znane jeszcze przed otwarciem archiwów watykańskich. Dzięki działalności Piusa XII udało się uratować prawie milion Żydów. Oryginale dokumenty źródłowe udostępnione teraz przez Watykan mogą to potwierdzić.

– Kościół próbował organizować opozycję w Europie w czasach III Rzeszy. Podejmował działania, aby pomóc Żydom, na ile było to możliwe ratować ich przed śmiercią – mówił dr Leszek Pietrzak, historyk.

Już teraz wiadomo, że odtajnione dokumenty zawierają m.in. listy czterech tysięcy Żydów, którzy prosili Stolicę Apostolską o pomoc. W ujawnionych materiałach znajdują się dowody, że Watykan wyrabiał dla nich fałszywe dokumenty tożsamości, dzięki którym mogli uciec z Europy.

– Papież Franciszek pragnie, aby ta prawda została ujawniona. Jakakolwiek ona by była, musi być w pełni poznana i ujawniona. Kościół tej prawdy się nie boi – akcentował ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gdańskiej.

Do ujawnionych archiwów watykańskich mają dostęp naukowcy z całego świata. Kolejka do badań jest zarezerwowana do końca czerwca. Obecnie archiwum jest nieczynne ze względu na epidemię koronawirusa.

 

TV Trwam News

drukuj