fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda do uczestników obchodów Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w toruńskim sanktuarium: Dzisiejsze uroczystości to niezwykle ważny wkład w obronę naszej ojczyzny przed manipulacjami i wypaczaniem

To niezwykle ważny wkład w zachowywanie i upowszechnianie prawdy o historii najnowszej naszej ojczyzny oraz w jej obronę przed manipulacjami i wypaczaniem. To też dowód przywiązania do najwyższych wartości, które stanowią fundament Rzeczypospolitej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 12.00. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników obchodów.

„Jestem pod olbrzymim wrażeniem coraz liczniejszych uroczystości i inicjatyw podejmowanych dla upamiętnienia naszych narodowych bohaterów. To niezwykle ważny wkład w zachowywanie i upowszechnianie prawdy o historii najnowszej naszej ojczyzny oraz w jej obronę przed manipulacjami i wypaczaniem. To też dowód przywiązania do najwyższych wartości, które stanowią fundament Rzeczypospolitej. To wreszcie wspaniały znak pamięci, która przetrwała i zwyciężyła. (…) Na nas, współczesnych Polakach, spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci i strzeżenie prawdy o tym, co się wówczas wydarzyło w naszym kraju za sprawą niemieckich okupantów. Jesteśmy to winni naszym poprzednikom” – napisał prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że szczególne znaczenie w upamiętnianiu narodowych bohaterów ma toruńska Kaplica Pamięci Męczenników Polskich, w której uwiecznione są nazwiska Polaków zamordowanych za to, że nieśli pomoc Żydom.

„Warunki, w których działali, nie miały precedensu w całej okupowanej przez hitlerowców Europie. Jedynie na naszych ziemiach za ratowanie skazanych na masową zagładę groziła natychmiastowa śmierć. Terror nazistowski nie złamał jednak ducha wolności i morale naszego narodu. Mimo stałego zagrożenia Polacy udzielali schronienia i pomocy swoim żydowskim sąsiadom i znajomym, a także przypadkowo napotykanym uciekinierom. Kierowali się miłosierdziem i najgłębszymi ludzkimi odruchami, choć byli świadomi strasznych konsekwencji, jakie w razie dekonspiracji czekają ich ze strony prześladowców. (…) Mocno wierzę, że dzięki takim dziełom jak tutejsza Kaplica, pamięć i prawda będą trwać i nieść potomnym przesłanie solidarności i braterstwa” – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

List Prezydenta RP

radiomaryja.pl

drukuj