O. dr T. Rydzyk CSsR: Niech światło heroicznej dobroci i ratowania człowieka w okrutnym czasie niemieckiej okupacji przypomina wszystkim, że jesteśmy dziećmi jednego Boga

Niech światło heroicznej dobroci – miłości człowieka i miłości Boga – i ratowania człowieka w okrutnym czasie niemieckiej okupacji przypomina wszystkim, że jesteśmy dziećmi jednego Boga; jesteśmy siostrami i braćmi. Świadomość tego niech będzie wezwaniem do budowania świata bardziej ludzkiego. Niech nie będzie w nas już nigdy tego dzikiego zwierza, który raz obudzony przed niczym się nie cofa. Tego zwierza budzi się słowem nienawiści, kłamstwa, oszczerstwa – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, podczas sympozjum z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Kaplicy Pamięci w Toruniu.

O dr. Tadeusz Rydzyk CSsR zabrał głos podczas sympozjum z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, organizowanym w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich znajdującej się w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Każda wojna budzi w ludziach niebezpiecznego, dzikiego zwierza. Tak było podczas II wojny światowej. Ludzie, z obudzonym w sobie dzikim zwierzem, zgotowali ludziom niewyobrażalne cierpienia, piekło na ziemi. W tym piekle zginęło wielu z różnych narodów, także z naszej ojczyzny. (…) W tym piekle znaleźli się ludzie heroicznie dobrzy, którzy zachowali się jak trzeba, jak uczy Pan Bóg. (…) Pragniemy tych ludzi przywoływać, ich nazwiska uwiecznić na tak długo, jak można, aby wychowywać następne pokolenia, by już nigdy nie było tego piekła – mówił zakonnik.

Dyrektor Radia Maryja podkreślał, że trzeba młodym ludziom dawać dobre przykłady, aby przyszłość wspólnoty ludzkiej była budowana na prawdzie, miłości i wzajemnym poszanowaniu.

– Pomni na heroiczne cierpienia, na bezmiar zbrodni powołaliśmy w 2017 roku Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Instytut bada fakty ratowania Żydów w czasie Holocaustu, podczas okupacji niemieckiej w Polsce, w trakcie II wojny światowej. Od 1997 roku, sześć lat po powstaniu Radia Maryja, wystosowaliśmy apel do słuchaczy o przysyłanie świadectw dotyczących ratowania Żydów z udokumentowaniem wydarzeń. Otrzymaliśmy ich ponad 40 tysięcy. Nazwiska pomordowanych za ratowanie Żydów w czasie Holocaustu umieszczamy od 2016 roku w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – wskazywał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Redemptorysta dodał, że do tej pory w Kaplicy Pamięci umieszczono około 1200 nazwisk osób zamordowanych za ratowanie Żydów w okupacji niemieckiej.

– Trzeba zaznaczyć, że o wielu bohaterach już się nie dowiemy, ponieważ wielu świadków wydarzeń zmarło. W 2020 roku otworzyliśmy Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Dziękujemy słuchaczom Radia Maryja, widzom Telewizji Trwam, wszystkim rodakom za przysyłanie świadectw, za współtworzenie tych instytucji. (…) Niech światło heroicznej dobroci – miłości człowieka i miłości Boga – i ratowania człowieka w okrutnym czasie niemieckiej okupacji przypomina wszystkim, że jesteśmy dziećmi jednego Boga; jesteśmy siostrami i braćmi. Świadomość tego niech będzie wezwaniem do budowania świata bardziej ludzkiego. Niech nie będzie w nas już nigdy tego dzikiego zwierza, który raz obudzony przed niczym się nie cofa, przed żadną zbrodnią. Tego zwierza budzi się słowem – słowem nienawiści, kłamstwa, oszczerstwa. Tak się to zaczyna – akcentował Dyrektor Radia Maryja.

radiomaryja.pl

drukuj