fot. PAP/EPA

Prezydent Duda: partnerstwo polsko-niemieckie ważnym fundamentem UE

Partnerstwo polsko-niemieckie jest dziś jednym z ważnych fundamentów Unii Europejskiej – powiedział w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Szef polskiego państwa podczas drugiego dnia wizyty w Niemczech rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel.

Główne tematy, jakie poruszono w rozmowie, to współpraca gospodarcza, gazociąg Nord Stream 2, kryzys migracyjny, szczyt NATO oraz sankcje nałożone na Rosję. Spotkanie odbyło się w ramach wspólnych obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Okazując jedność jesteśmy w stanie walczyć, by obywatele Unii Europejskiej odzyskali do niej zaufanie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Także poprzez wpływanie na dalsze losy Unii. Unia jest dotykana kryzysami. Nikt nie może powiedzieć, że tak nie jest. Natomiast cała rzecz polega na tym, żeby te kryzysy jakoś razem starać się rozwiązać, właśnie znajdując takie wyjścia, które są do zaakceptowania dla wszystkich – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wrócił  już z dwudniowej wizyty w Berlinie. Do Warszawy przybędzie dziś z kolei prezydent Niemiec Joachim Gauck. Będzie on rozmawiał m.in. z prezydentem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Głównym tematem rozmów ma być aktualna sytuacja w Europie .

Prezydenci RFN oraz Polski wezmą też udział w inauguracji dwustronnej grupy refleksyjnej oraz pierwszej z serii debat „Forum Przywództwa” pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku.

RIRM

drukuj